Apple Maps umożliwi zgłaszanie wypadków i zagrożeń

Beta iOS 14.5 wprowadziła nowe funkcje do aplikacji Apple Maps. Dzięki niej użytkownicy mogą samodzielnie zgłaszać wypadki oraz inne zagrożenia na drodze.

Nawigacje dostępne na smartfony już dawno przestały ograniczać się wyłącznie do pokazywania drogi do wybranego celu. Tego typu narzędzia mają znacznie więcej funkcji i mogą np., pokazywać pozycje fotoradarów, a także informować o wypadkach lub innych zdarzeniach powodujących korki.

Tego typu funkcje opierają się na społeczności użytkowników aplikacji, którzy samodzielnie zgłaszają incydenty. Informacje błyskawicznie trafiają do pozostałych osób, które dzięki temu mogą odpowiednio wcześnie zjechać z zakorkowanej drogi i poszukać alternatywnej trasy.

Wkrótce podobne możliwości zyska aplikacja Apple Maps dostępna dla posiadaczy iPhone’ów. W udostępnionej niedawno becie iOS 14.5 pojawiły się bowiem nowe funkcje dla wspomnianej nawigacji. Jedna z nich umożliwia zgłaszanie wypadków, zagrożeń na drodze, a także fotoradarów.

Dostęp do nowej funkcji uzyskujemy poprzez wysunięcie w górę interfejsu, gdzie znajduje się specjalny przycisk zgłoszenia. Jego wciśnięcie rozwija dodatkowe menu zawierające trzy zupełnie nowe przyciski. Gdy użyjemy któregoś z nich w danym miejscu, lokalizacja zostaje automatycznie oflagowana.

Rzecz jasna aby nie łamać przepisów korzystaniem ze smartfona podczas jazdy, zgłoszenia wypadku możemy dokonać poprzez asystenta Siri lub CarPlay. Wystarczy tylko powiedzieć “Hej Siri, zdarzył się wypadek”, zaś cyfrowy pomocnik od razu zgłosi to aplikacji.

Funkcja dostępna jest na razie tylko w becie iOS 14.5 i mogą z niej korzystać wyłącznie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Na tę chwilę nie mamy informacji czy Apple zdecyduje się udostępnić ją także w innych krajach.

Apple Maps

Źródło

You may also like...