Apple odsyła na emeryturę popularny niegdyś odtwarzacz iPod touch

iPod touch był ostatnim z rodziny popularnych niegdyś przenośnych odtwarzaczy muzycznych z serii iPod. Apple uznało jednak, że nadszedł czas, by odesłać go na emeryturę.

Apple można nie lubić, ale nie da się zaprzeczyć, że amerykańskiemu koncernowi udało się zrewolucjonizować rynek przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Jego iPod, dzięki sklepowi iTunes przez wiele lat był podstawowym sprzętem służącym do słuchania muzyki poza domem.

Odkąd na rynku pojawiły się smartfony, wyposażone w funkcję odtwarzania muzyki, dedykowany sprzęt przestał mieć sens. Apple zakończyło więc produkcję większości modeli iPadów i dotychczas oferowało tylko najbardziej rozbudowany model iPod touch. Ten sprzęt także nie wzbudzał już większego zainteresowania, więc producent postanowił wreszcie odesłać go na emeryturę.

iPod Touch

Firma z Cupertino ogłosiła zakończenie produkcji tego gadżetu przenośnego. Poinformowało również, że będzie jeszcze dostępny w sprzedaży tylko do wyczerpania magazynowych zapasów.

Przypomnę, że iPod touch zadebiutował na rynku w 2007 roku i pojawił się w sprzedaży równocześnie z pierwszym iPhone’em. W zasadzie pod względem technicznym niczym się od smartfona nie różnił, rzecz jasna poza brakiem funkcji telefonowania. Od tamtej pory odtwarzacz doczekał się wielu różnych wersji, a ostatni model pojawił się w sprzedaży w 2019 roku.

Oczywiście wcale nie oznacza to, że wraz ze śmiercią iPada Touch, rynek przenośnych odtwarzaczy umrze śmiercią naturalną. Taki sprzęt nadal powstaje, choć nowe modele kierowane są wyłącznie do audiofilów, którym zależy na wysokiej jakości dźwięku. Dlatego też ich ceny mogą dla wielu wydać się absurdalne.

Takim sprzętem jest m.in., Astell and Kern SE180 z wymiennym modułem DAC, który kosztuje 1599 euro. Sprzęt potrafi odtwarzać pliki w jakości 32-bity/768 kHz PCM oraz natywne DSD512.

Z kolei HiBy R8 był pierwszym na świecie odtwarzaczem dla audiofilów, wyposażonym w łączność 4G. Urządzenie z 5,5″ ekranem Full HD i procesorem Snapdragon 660 oraz Androidem 9.0, obsługuje formaty audio wysokiej rozdzielczości. Produkt w podstawowej wersji kosztuje 1819 dolarów.

Źródło

You may also like...