Apple pozwane za Meltdown i Spectre

Jakby Apple mało miało procesów dotyczących spowalniania smartfonów, to pojawił się także nowy pozew związane z lukami Meltdown i Spectre. Koncernowi wytoczono sprawę za to, że nie informował o nich użytkowników.

Kilka dni temu informowałem, że Apple wytoczono już 45 procesów związanych ze spowalnianiem wydajności smartfonów. Przypomnę, że sprawa dotyczy systemu zarządzania energią, który zapobiegać miał wyłączeniom telefonu w modelach ze starszym akumulatorem.

To jeszcze nie wszystkie problemy amerykańskiego koncernu. Kolejny dotyczy luk Meltdown i Spectre, która zostały ujawnione parę tygodni temu. Okazuje się bowiem, że stworzona przez producentów łatka poważnie ogranicza wydajność smartfonów, co oczywiście nie spodobało się użytkownikom sprzętu tej firmy. Dwójka z nich: Anthony Bartling i Jacqueline Olson, wytoczyła Apple zbiorowy proces przed sądem w San Jose.

Autorzy pozwu twierdzą, że producent nie poinformował należycie swych klientów o wspomnianych exploitach. Zarzucają mu, że wiedział o tym, iż są na nie podatne procesory od A4 do A11 Bionic, używane w różnych modelach sprzętu z iOS oraz tvOS.

Udowodnienie winy Apple w tej materii może być trudne. Autorzy pozwu zbiorowego nie zamierzają się jednak poddać i zapowiadają, że wkrótce dołączy co najmniej setka innych klientów firmy, którym nie podoba się jej działanie. Jeśli pozew zostanie dopuszczony, wówczas będą się domagać od amerykańskiego koncernu co najmniej 5 mln dolarów odszkodowania.

Meltdown

Źródło: Neowin.net

You may also like...