Apple pracuje nad okularami rzeczywistości mieszanej

Apple jest coraz bardziej zainteresowane technologiami AR i VR. Firma opatentowała właśnie nowe okulary rzeczywistości mieszanej, które być może wkrótce wprowadzi do sprzedaży.

Firma z Cupertino w ostatnim czasie wyraża coraz większe zainteresowanie technologiami łącznia cyfrowego obrazu z rzeczywistym. Od jakiegoś czasu mówi się, że jego kolejne smartfony mogą mieć na wyposażeniu sensory 3D ToF, które wykorzystuje się w systemach rzeczywistości rozszerzonej.

Amerykański koncern nie zamierza jednak ograniczać się tylko do smartfonów. Pod koniec sierpnia zeszłego roku nabył bowiem firmę Akonia Holographics specjalizującą się w projektowaniu soczewek do okularów AR. Wygląda na to, że Apple ma już pomysł na to jak wykorzystać nowy nabytek. W sieci pojawił się bowiem jej najnowszy patent opisujący okulary do rzeczywistości mieszanej.

Apple projektuje okulary rzeczywistości mieszanej

Patent opublikowany kilka dni temu, prezentuje nowoczesne urządzenie noszone. Zainstalowano w nim w wyświetlacze, które pokazują użytkownikowi wirtualny widok otoczenia w 3D, połączony z warstwą treści rzeczywistości rozszerzonej. Zestaw posiada też zewnętrzne sensory oraz kamery rejestrujące otoczenie użytkownika. Ma one również dodatkowe czujniki, które zapisują ruch gałek ocznych i mruganie, ekspresję twarzy oraz gesty dłonią.

Zebrane przez sensory informacje, są następnie transmitowane do specjalnego kontrolera, który wykorzystuje je do renderowania obrazu. Powstaje więc wirtualny obraz 3D oparty na rzeczywistym świecie.

Projekt Apple znacząco różni się od typowych okularów AR, które pozwalają nam widzieć prawdziwy świat, wzbogacając go jedynie o cyfrowe elementy. Okulary amerykańskiej firmy prezentują wprawdzie rzeczywisty obraz, lecz jest on rejestrowany przez kamery, a więc nie widzimy go bezpośrednio. Dzięki temu system może na niego nakładać dowolne obiekty. Natomiast wbudowane sensory otwierają zupełnie nowe możliwości interakcji z oprogramowaniem. Użytkownik poprzez uniesienie brwi, czy też szybkie mrugnięcie może uzyskiwać różne efekty.

Póki co mówimy tu jednak tylko o pomyśle, który wcale nie musi przekształcić się w komercyjny produkt. Poza tym Apple już jakiś czas temu chciało stworzyć okulary AR, lecz odłożyło pomysł na półkę. Nie mamy więc pewności, czy koncepcja przedstawiona w patencie ujrzy kiedykolwiek światło dzienne.

okulary rzeczywistości mieszanej

Źródło: Variety.com

You may also like...