Apple winne naruszenia patentów Qualcommu

Amerykański sąd uznał Apple winnym naruszenia patentów należących do Qualcommu. Nie zgodził się natomiast na zakaz importu iPhone’ów do USA.

Od nieco ponad roku toczy się zacięta batalia sądowa pomiędzy koncernem Apple oraz firmą Qualcomm, znanym producentem procesorów i modemów do urządzeń mobilnych. Obie firmy wysuwają wobec siebie wciąż nowe oskarżenia, jednak na razie górą jest Qualcomm.

Wszystko zaczęło się od oskarżeń Qualcommu, który twierdził, że firma z Cupertino naruszyła sześć jego patentów. Dotyczyły one m.in., pomiaru zużycia energii, a także technologii oszczędzania baterii. Qualcomm twierdzi również, że Apple przekazało jej tajemnice handlowe Intelowi, co miałoby umożliwić samodzielną produkcję układów, które obecnie muszą być u niego zamawiane.

Qualcomm nie mogąc się dogadać z Apple w sprawie wysokości opłat licencyjnych, zdecydował się podjąć kroki prawne. Amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlu wydała właśnie wstępny werdykt, w którym uznaje, że Apple naruszyło jeden z patentów Qualcomma.

Firma w najnowszym iPhonie XS wykorzystała procesor Intela, w którym znalazła się bezprawnie użyta technologia. Naruszyła w ten sposób patent dotyczący technologii zarządzania energią. Sąd ze względu na interes publiczny, nie przychylił się jednak do żądania Qualcommu, domagającego się zakazu importu do Stanów Zjednoczonych smartfonów wykorzystujących tę technologię. Gdyby tak się stało, Apple poniosłoby bowiem gigantyczne straty finansowe.

Oczywiście to nie kończy jeszcze batalii pomiędzy koncernami. Wciąż toczą się jeszcze sprawy dotyczące naruszenia patentów Qualcommu. Chodzi jeszcze o dwie inne technologie.

naruszenia patentów

Źródło: Reuters.com

You may also like...