Produkcja flagowych iPhone’ów przeniesie się do Indii. To sposób na uniknięcie nowych ceł

Z powodu amerykańskich ceł na produkty z Chin, flagowe smartfony Apple wkrótce nie będą już tam składane. Firma chce przenieść ich montownie do Indii.

Kilka miesięcy temu administracja Trumpa wprowadziła 10 procentowe cła importowe na produkty z Chin. Ta decyzja mocno uderzyła w amerykański rynek, powodując znaczny wzrost cen produktów lokalnych firm. Wiele koncernów opracowuje więc sposoby ucieczki przed nowym podatkiem, rozważając przeniesienie produkcji z Chin do innych krajów.

Wśród nich jest również firma Apple, dla której nowy podatek mógłby poważnie zaszkodzić, dodatkowo podnosząc ceny i tak drogich produktów. Amerykański koncern rozważa więc przeniesienie montowni iPhone’ów do Indii. Wstępne plany zakładają rozpoczęcie tam produkcji na razie tylko flagowych modeli, takich jak iPhone XS, XS Max oraz XR. Nie można tez wykluczyć, że będzie tam również powstawać iPhone X.

Nieoficjalnie mówi się, że wykorzystane w tym celu będą montownie należące do koncernu Foxconn, od lat zajmującego się produkcją sprzętu Apple. Flagowe smartfony byłyby wytwarzane w istniejącej już fabryce w mieście Sriperumbudur, należącej do chińskiego giganta. W ten sposób amerykański producent nie tylko uniknąłby ceł importowych, ale dodatkowo koszty produkcji pozostałyby na tym samym poziomie.

Dodam, że w Indiach są już wytwarzane niektóre smartfony amerykańskiej firmy. Wistron produkuje tam modele iPhone SE oraz 6s, które najlepiej sprzedają się w tym kraju.

flagowe smartfony

Źródło: Reuters.com

You may also like...