Apple zapowiada walkę o odzyskanie iPhone’a

Apple ma same problemy. Niedawno ledwie odzyskał prawa do nazwy iPad, należące do jednej z chińskich firm, a teraz stracił prawa do wykorzystywania w Brazylii nazwy iPhone. Koncern zapowiada jednak walkę o jej odzyskanie.

Przypomnę, że niedawno kalifornijski koncern, wyrokiem sądu, utracił możliwość używania w Brazylii nazwy iPhone, ponieważ okazało się, że należy ona do firmy Gradiente Electronica SA. Wspomniana firma udowodniła, że używała nazwy iphone (pisanej z małej litery) od 2000 roku, jednakże oficjalną zgodę na jej użytkowanie uzyskała dopiero w 2008. Teraz musi udowodnić, że przez ostatnie pięć lat faktycznie korzystała z tego znaku handlowego.

To nie powinno być trudne, bo w grudniu ubiegłego roku Gradiente wprowadziło na brazylijski rynek telefon o nazwie iphone Neo One. Jest to słuchawka na Androidzie, z niezbyt mocnym wyposażeniem, której wzornictwo w żaden sposób nie nawiązuje do iPhone’a. Telefon bez sim-locka sprzedawany jest za 304 dolary.

Oczywiście wielu specjalistów jest przekonanych, że jedynym powodem, dla którego iphone Neo One trafił do sprzedaży, była jedynie chęć zachowania kontroli nad znakiem handlowym. A to dlatego, że jak już wspomniałem, Gradiente, musiało udowodnić, że w okresie 5 lat, czyli od stycznia 2008 do stycznia 2013, rzeczywiście korzystało ze spornego znaku handlowego. W przeciwnym wypadku straciłoby go.

Sytuacja dla Apple na pewno nie jest komfortowa, bo choć oba telefony mogłyby bez przeszkód być obecne na rynku, to nie ma pewności, że Gradiente nie zechce pozwać Apple i domagać się zakazu sprzedaży iPhone’a w Brazylii.

Źródło: Slashgear.com

You may also like...