W Berlinie powstaje największa w Europie bateria ciepła o mocy 200 MW

W Berlinie powstaje gigantyczna bateria ciepła, budowana przez niemiecką firmę Vattenfall. Przez 13 godzin będzie mogła przechowywać do 56 mln litrów gorącej wody, służącej do ogrzewania domów.

Niemcy od kilku lat stawiają na energię z odnawialnych źródeł, która zapewnia całkiem spory udział w zaspokajaniu potrzeb energetycznych kraju. Aby jednak można było w pełni korzystać z prądu wytwarzanego przez wiatraki i panele solarne, trzeba wymyślić sposób na jego przechowywanie. Zapotrzebowanie na energię nie ogranicza się bowiem tylko do momentów gdy wieje wiatr lub świeci Słońce. Potrzebna jest bowiem przez całą dobę.

Niemiecka firma Vattenfall, buduje więc w Berlinie tuż obok rzeki Sprewa, gigantyczny zbiornik. Konstrukcja o wysokości 45 m pomieści 56 mln litrów gorącej wody i będzie ją mogła przechowywać przez około 13 godzin. Projekt ma pełnić funkcję gigantycznej baterii, służącej do odbierania nadmiaru energii elektrycznej z sieci, wytwarzanej przez odnawialne źródła energii, takie jak wiatraki czy panele solarne. Zamiast prądu będzie jednak przechowywała ciepło. Energia posłuży do podgrzania znajdującej się w zbiorniku wody do temperatury zbliżonej do wrzenia, którą można później wykorzystywać do ogrzewania.

Obiekt ma kosztować 50 mln euro i będzie miał moc cieplną wynoszącą 200 MW. Jego izolacja pozwoli na utrzymywanie gorącej wody przez długi czas. Pomoże to złagodzić wahania dostępności energii ze źródeł odnawialnych w ciągu dnia. Przyda się więc, gdy Słońce schowa się za chmurami oraz spadnie prędkość wiatru.

Gigantyczny termos będzie największym w Europie magazynem ciepła, dopóki znacznie większy nie zostanie ukończony w Holandii. Według Vattenfall, wieża pomoże ogrzewać berlińskie mieszkania zimą, niwelując problemy z dostawami rosyjskiego gazu.

Konstrukcja zaspokoi większość potrzeb Berlina na ciepłą wodę latem, a także około 10% zapotrzebowania na ciepłą wodę w okresie zimowym.

bateria ciepła

Źródło

You may also like...