Koniec z brudnym ekranem. Microsoft planuje bezdotykowy Surface

W amerykańskim Biurze Patentowym pojawił się ciekawy wniosek Microsoftu. Wynika z niego, że firma chce stworzyć bezdotykowy Surface, którego obsłużymy bez potrzeby dotykania wyświetlacza.

Problemem wszystkich urządzeń z ekranami dotykowym jest brudzenie się wyświetlaczy. Dotykanie palcami zostawia na nich smugi oraz odciski palców sprawiając, że szybko przestają wyglądać estetycznie i trzeba je regularnie czyścić. Ten problem chcą rozwiązać inżynierowie Microsoftu, który opatentowali bezdotykowy Surface.

W amerykańskim Biurze Patentowym pojawił się bardzo interesujący pomysł inżynierów z Redmond na tablet. Urządzenie posiada bowiem kamerę TrueDepth, taką jak zastosowana w iPhonie X (sprawdź najlepsze oferty), która śledzi gesty użytkownika i przekłada je następnie na komendy.

Patent złożony w pierwszym kwartale 2016 roku opisuje system, pozwalający na interakcję ze sprzętem bez konieczności dotykania ekranu. Podobnie jak w przypadku skanowania twarzy, kamera TrueDepth wyświetla siatkę linii i kropek celem mapowania obrazu. Patent wspomina również o dodatkowym podsystemie, który miałby wykorzystywać laserową technologię mapowania o nazwie Time-Of-Flight. Mierzy ona czas w jakim promienie podczerwone odbijają się od obiektu i powracają do swego źródła. Dzięki tym informacjom, kamera jest w stanie zmapować obiekt, a tym samym śledzić pozycję dłoni w powietrzu.

Na szkicach dołączonych do patentu widać, jak wskazywanie palcem może kontrolować kursor znajdujący się na ekranie. Inne działania, takie jak multidotyk wymagają zastosowania więcej niż jednego palca, ale również mogą być realizowane bez bezpośredniego dotykania ekranu.

Naturalnie jest to tylko patent i nie ma pewności, czy Microsoft kiedykolwiek zdecyduje się zastosować tę technologię w gotowym produkcie. Trzeba jednak przyznać, że byłoby to bardzo ciekawe rozwiązanie, które mogłoby podnieść wygodę korzystania z tabletu.

bezdotykowy Surface

Źródło: Patentlyapple.com

You may also like...