Bosch obniży koszty produkcji autonomicznych aut

Niemiecki Bosch zapowiedział nowy sensor do samojeżdżących aut. Jest tańszy od dotychczasowych rozwiązań, co sprawi, że autonomiczne samochody będą bardziej przystępne cenowo.

Minie jeszcze wiele lat, zanim autonomiczne samochody staną się tak samo dostępne jak zwykle pojazdy. Dużą barierą stojącą na drodze ich upowszechnienia się, jest przede wszystkim cena. Wyposażenie umożliwiające im samodzielną jazdę, nie należy bowiem do tanich. Pojazdy muszą mieć specjalistyczne wyposażenie w postaci kamer, sensorów, lidarów oraz wydajnych komputerów zajmujących się obróbką rejestrowanych danych. To wszystko kosztuje dziesiątki tysięcy dolarów, kilkukrotnie podnosząc cenę pojazdu w porównaniu do standardowego modelu.

Inżynierowie firmy Bosch opracowali jednak zupełnie nowy zestaw sensorów, który może znacznie obniżyć końcową cenę auta. Niemiecka firma poinformowała, że jej długodystansowy lidar wzbogacony o kamery oraz radary, jest już gotowy do seryjnej produkcji.

Według producenta technologia jest niezbędna do wprowadzenia na rynek pojazdów z poziomem autonomii od 3 do 5. Najniższy poziom automatyzacji oznacza wsparcie kierowcy podczas prowadzenia auta. Musi on zwracać uwagę na drogę i być gotowy do przejęcia kontroli nad jazdą. Czwarty poziom pozwala pojazdom funkcjonować samodzielnie w wyznaczonym obszarze i w ograniczonym zakresie mogą działać bez kierowcy, poza nim. Piąty poziom to już całkowita niezależności od wsparcia człowieka.

Bosch na razie nie poda żadnych technicznych szczegółów nowego sensora. Nie wiemy też kiedy będzie gotowy do wprowadzenia na rynek oraz ile wyniesie jego cena.

autonomiczne samochody

Źródło

You may also like...