Chiny budują własny system operacyjny

Chiny są prawdziwą światową potęgą. Nie tylko produkują większość sprzętu dla znanych koncernów, ale też tamtejsze firmy coraz śmielej poczynają sobie na światowych rynkach, oferując własne produkty, nowoczesne i w przystępnej cenie.

Teraz Chińczycy jeszcze bardziej zadziwili świat, ponieważ tamtejszy rząd wspiera program stworzenia własnego systemu operacyjnego opartego na open-source’owym Ubuntu. Chińskie ministerstwo Przemysłu, oraz Technologii Informacji ogłosiło plany stworzenia referencyjnej architektury systemu operacyjnego przeznaczonego na lokalny rynek.Chińskie władze nawiązały w tym celu współpracę z odpowiedzialną za Ubuntu firmą Canonical, wspólnie z którą, jeszcze w tym miesiącu wprowadzą na rynek desktopową wersję Ubuntu 13.04 na jądrze Kylin, a później zamierzają go rozszerzyć także na inne platformy.

Ubuntu Kylin oferować ma aplikacje i funkcjonalność stworzone specjalnie pod chiński rynek, a więc począwszy od chińskich znaków alfabetu, poprzez kalendarz, aplikację pogodową, oraz wyszukiwarkę muzyki. Przyszłe wersje systemu zostaną zintegrowane z mapami Baidu oraz sklepem Taboao, jak również umożliwią dokonywanie płatności za pośrednictwem chińskich banków i w czasie rzeczywistym dostarczą danych o rozkładzie jazdy pociągów i lotów samolotów.

Częścią projektu jest co najmniej 5-letnia promocja systemu wspierana przez rząd oraz jego rozwój. Twórcy systemu podjęli właśnie współpracę z firmą Kingsoft Ofice, producentem najpopularniejszych w Chinach aplikacji biurowych celem stworzenia programu do edycji zdjęć oraz narzędzi zarządzających systemem.

W planach jest przeniesienie systemu na urządzenia mobilne, do chmury oraz na serwery. Niewykluczone, że Chiny chcą przy jego pomocy zwalczyć z dominacją Androida.

Źródło: Zdnet.com

You may also like...