Xiaomi pracuje nad smartfonem nagrywającym obraz w 8K

Xiaomi pracuje nad nowym smartfonem nagrywającym obraz w 8K i 30 klatkach. Szczegóły techniczne nowego sprzętu nie są jeszcze znane, ale mówi się iż będzie to flagowiec.

Nagrywanie wideo w 4K, jest już stałym wyposażeniem topowych modeli smartfonów od co najmniej kilku lat. Powoli do użytku zaczyna jednak wchodzić zupełnie nowy standard 8K. Producenci sprzętu mobilnego starają się więc również za tym nadążyć. Jedną z pierwszych firm, których smartfony będą nagrywać wideo w 8K (7680×4320 pikseli), może być Xiaomi.

Według serwisu XDA Developers, chińska firma pracuje nad nowym modelem, który będzie rejestrował obraz w takiej właśnie rozdzielczości z prędkością 30 fps. Jeśli informacja okaże się prawdziwa, będzie to pierwsze urządzenie mobilne tej firmy dysponujące takimi parametrami. Nawet najnowszy model Xiaomi Mi MIX Alpha potrafi bowiem nagrywać tylko w rozdzielczości 6K/30 fps.

Jego szczegóły techniczne nie są na razie znane. Możemy jednak założyć, że produkt nie trafi zbyt szybko do sprzedaży. Na razie bowiem tylko procesory Exynos 9820 i 9825 mają techniczne możliwości obsługi nagrywania w 8K/30 fps, choć Samsung z nich nie korzysta. Xiaomi stosuje w swym sprzęcie układy dostarczane przez Qualcomma. A to oznacza iż firma będzie musiała poczekać na kolejną generację procesora.

Dodam, że aktualnie tylko Nubia Red Magic 3 może nagrywać obraz w 8K. Ale jest to możliwe jedynie z prędkością 15 klatek na sekundę. Jest to więc bardziej ciekawostką niż realnie użyteczną funkcją. Z kolei ASUS ZenFone 6 oraz ASUS ROG Phone II mogą nagrywać w 8K/24 fps. Ta funkcja jest jednak dostępna dopiero przy użyciu specjalnego profilu w aplikacji FreeDCam.

Xiaomi

Źródło

You may also like...