Chiny mogą nas szpiegować przez inteligentny ekspres do kawy

Według jednego z amerykańskich badaczy, Chiny mogą szpiegować ludzi, wykorzystując w tym celu inteligentny ekspres do kawy. Twierdzi, że ma dowody potwierdzające tę tezę.

Chiny z pewnością mają opracowane narzędzia i metody pozwalające im szpiegować osoby z całego świata. Amerykański rząd już jakiś czas temu oskarżył koncern Huawei o szpiegowanie na rzecz chińskich władz, wpisując firmę na czarną listę. Kilka lat temu amerykańska marynarka uznała z kolei chińską aplikację TikTok za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego zakazała jej używania na wojskowym sprzęcie. W przeszłości o szpiegowanie na rzecz Chin oskarżano także kilku producentów smartfonów. Mieli oni rzekomo mieli zainstalować w swych urządzeniach oprogramowanie szpiegujące.

Tym razem Chiny oskarżono o szpiegowanie w dość nietypowy sposób, gdyż za pośrednictwem sprzętu AGD. Jeden z ekspertów z firmy New Kite Data Labs twierdzi, że Państwo Środka szpieguje Amerykanów wykorzystując w tym celu inteligentny ekspres do kawy. Ekspert zaznacza, że zebrał dowody, które to potwierdzają.

Według eksperta Chiny naprawdę gromadzą dane na temat właściwie wszystkiego i wszystkiego. Jako centrum produkcyjne na świecie, mogą wykorzystać tę możliwość we wszelkiego rodzaju urządzeniach, które są dostępne na całym świecie.

Twierdzi, że inteligentne ekspresy do kawy służące do szpiegowania, są ponoć produkowane przez firmę Kalerm, mającą swą siedzibę w chińskim Jiangsu. Według specjalisty, urządzenie gromadzi m.in., szczegóły karty płatniczej, a także dane osobowe użytkownika oraz lokalizację i czas.

Zdaniem specjalisty, w przyszłości takie sytuacje mogą stawać się coraz częstsze. W naszych domach pojawia się bowiem coraz więcej sprzętu z kategorii Internetu Rzeczy. Jest podłączony na stałe do sieci i często posiada kamery oraz mikrofony. Wiele z tych urządzeń ma przy tym bardzo słabe zabezpieczenia przed hakerami, więc są idealnym narzędziem do szpiegowania.

ekspres do kawy

Źródło

You may also like...