Chińczycy opracowali okulary wykrywające COVID-19

Chiński startup Rokid, opracował inteligentne okulary wykrywające COVID-19. Urządzenie o nazwie T1 pozwala na szybkie sprawdzenie temperatury dużej grupie osób.

Podczas pandemii koronawirusa najważniejsze jest szybkie testowanie osób pod kątem zarażenia. Wprawdzie Japończycy opracowali niedawno test dający wynik już po 5 minutach, jednak nie jest to rozwiązanie idealne.

Owszem, pozwala wykryć zainfekowanych, ale wymaga badania każdej osoby z osobna. Tymczasem potrzebne są rozwiązania pozwalające wstępnie przebadać dużą grupę ludzi i zrobić to w krótkim czasie. Najlepszym sposobem jest więc pomiar temperatury, ale to rozwiązanie również ma swą wadę. Należy bowiem badać ludzi pojedynczo, co musi chwilę potrwać.

Chiński startup Rokid opracował jednak urządzenie, które może ten proces znacznie przyspieszyć. Są to specjalne inteligentne okulary wykrywające COVID-19. Oczywiście sprzęt nie wykrywa infekcji w taki sposób jak testy laboratoryjne. Jest natomiast skanerem działającym w podczerwieni, zdalnie mierzącym temperaturę osób.

Urządzenie o nazwie T1 pozwala jednorazowo zmierzyć temperaturę 200 osób z odległości 3 metrów. Taki gadżet doskonale nadaje się więc w miejsca, gdzie szybko trzeba sprawdzić czy ktoś nie ma gorączki, jak szpitale, terminale lotnicze itp. Okulary wyposażono w procesor Qualcomma, 12 MP kamerę, oprogramowanie do rozpoznawania twarzy oraz technologię rzeczywistości rozszerzonej.

Należy pamiętać, że nie jest to 100 procentowo metoda wykrywania samego wirusa. Podwyższona temperatura jest jednak jednym z jego symptomów, więc osobę z gorączką można następnie skierować na właściwy test. A dzięki temu że okulary są niewielkie, można się z nimi łatwo przemieszczać z jednego miejsca do kolejnego.

Rokid liczy na to, że wzbudzi swym wynalazkiem zainteresowanie amerykańskiego rządu, gdzie liczba zakażonych jest obecnie największa na świecie.

okulary wykrywające COVID-19

Źródło

You may also like...