Chiny zbudują podwodne połączenie z Tajwanem

Chiny zabierają się za kolejne ambitne przedsięwzięcie budowlane. Chcą zbudować najdłuższy podwodny tunel na świecie, którego długość wyniesie aż 135 km.

Nie od dziś wiadomo, że Chińczycy to jedni z najlepszych budowniczych na świecie. Realizowane przez nich projekty wprawiają w zachwyt cały świat, a umiejętności powodują zazdrość u zachodnich kolegów.

Wkrótce będziemy mieli okazję po raz kolejny przekonać się o kunszcie tamtejszych inżynierów, gdyż Chiny zamierzają jeden z najbardziej ambitnych i ryzykownych projektów. W planach jest bowiem budowa podwodnego tunelu kolejowego, który połączy Chiny z Tajwanem. Ma być to równocześnie najdłuższy tego typu tunel na świecie, a jego długość wyniesie 135 km. Dla porównania Euro Tunnel łączący Francję i Wielką Brytanię ma tylko 37,9 km.

Pomysł budowy połączenia pomiędzy wspominanymi krajami nie jest nowy i ma już niemal 100 lat. Do tej pory nie było jednak technologii, która pozwoliłaby go zrealizować. Teraz jednak inżynierowie wspólnie z naukowcami uważają, że da się to zrobić, choć oczywiście nie będzie to sprawą łatwą. Po drodze trzeba bowiem pokonać wiele przeszkód. Jedną z nich jest fakt, że tunel będzie przechodził przez dwa duże uskoki, będące obszarem aktywnym sejsmicznie.

Tunel ma być nie tylko kilkukrotnie dłuższy od europejskiego, ale również szerszy. Jego średnica wyniesie 10 m, a poza tym nie będzie to jeden tunel, lecz aż trzy. Dwa główne tunele umożliwią podróżowanie pociągiem w obie strony, natomiast trzeci będzie tunelem serwisowym. Znajdzie się w nim zasilanie infrastruktury oraz wyjścia awaryjne. Ze względu na planowaną długość tunelu, naukowcy sugerują zbudowanie w jego połowie sztucznej wyspy, na której będzie można umieścić centrum zajmujące się dostarczaniem powietrza.

Na razie projekt jest na bardzo wczesnym etapie realizacji. Nie wiemy więc ile będzie kosztował oraz kiedy rozpocznie się budowa tego tunelu. Można jednak założyć, że przygotowania potrwają co najmniej kilka lat.

Chiny

Chiny

Źródło: Scmp.com

You may also like...