Chiny rozpoczęły pracę nad technologią łączności 6G

Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii ogłosiło oficjalne rozpoczęcie prac nad standardem 6G. Premiera nowego systemu łączności zaplanowana jest na 2030 rok.

Technologia 5G, zapewniająca znacznie szybszą transmisję danych dla urządzeń mobilnych, powoli zaczyna wchodzić do użytku. Minie jeszcze co najmniej kilka lat zanim nowy system łączności stanie się powszechnie dostępny i będą mogły z niego korzystać wszystkie smartfony. Tempo postępu technologicznego nie może jednak zwalniać, dlatego Chiny już rozpoczynają prace nad standardem 6G.

Ministerstwo Nauki i Technologii poinformowało właśnie o utworzeniu zespołów roboczych składających się z ekspertów, którzy zajmą się tym zadaniem. Informacja może być dla świata dużym zaskoczeniem, gdyż parę miesięcy temu informowano, że prace badawczo-rozwojowe rozpoczną się dopiero w przyszłym roku. Najwyraźniej uznano jednak, że warto przyspieszyć ich start o kilka miesięcy, by zapewnić Chinom przewagę na tym polu. Oczywiście na udostępnienie nowego systemu będziemy musieli jeszcze poczekać. Komercyjny start nowej technologii planowany jest bowiem dopiero na 2030 rok.

Wice minister Nauki i Technologi Wang Xi powiedział, że prace badawczo-rozwojowe są na razie na bardzo wczesnym etapie. Do projektowania sprzętu droga jest jeszcze bardzo daleka. Zespoły zajmą się na razie badaniem różnych rozwiązań, a także określą role jaką nowa technologia będzie odgrywała.

Oczywiście jest jeszcze zbyt wcześnie, aby można było mówić o parametrach technicznych nowej technologii. Jeśli jednak będzie to taki sam skok jak przy przejściu z 4G na 5G, to otworzy to wiele nowych możliwości.

standardem 6G

Źródło

You may also like...