Chiny w tym miesiącu wystrzelą rakietę na Marsa

Na platformie startowej znalazła się już rakieta Long March-5, która już wkrótce poleci na Marsa. Państwo Środka wyśle ją tam w ramach misji Tianwen-1.

Chiny również biorą udział w wyścigu o podbój kosmosu i już za kilka dni wykonają krok, który znacznie wzmocni ich pozycję na tym polu. Prawdopodobnie już 23 lipca rozpocznie się bowiem misja Tianwen-1 Mars, w ramach której wystrzelą rakietę na Marsa. Rakieta Long March-5, którą wykorzystają w tej misji, znajduje się już na platformie startowej w Wenchang Space Launch Center. Centrum kosmiczne zlokalizowane jest w prowincji Hainan w południowych Chinach.

Chiny wprawdzie nie podały dokładnej daty startu misji, sugerując iż może nastąpić pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Spekuluje się jednak, że rozpocznie się 23 lipca, gdyż w tym dniu otwiera się okienko startowe pozwalające dotrzeć na Marsa.

Umieszczenie rakiety na wyrzutni zajęło około dwóch godzin, a zespół startowy wykonuje teraz ostatnie testy. Co ciekawe rakieta Long March-5 miała już kilka eksperymentalnych startów, jednak misja Tianwen-1 będzie jej operacyjnym debiutem. Rakieta po raz pierwszy wyśle też obiekt na orbitę transferową Ziemia-Mars.

Misja Tianwen-1 to bardzo ambitne przedsięwzięcie Chińczyków, którego celem jest osiągnięcie orbity Marsa, lądowanie na jego powierzchni i wypuszczenie łazika. Chiński rząd ma nadzieję na zebranie ważnych danych naukowych dotyczących powierzchni Czerwonej Planety. To również pierwszy krok ku eksploracji obcych planet prowadzonej przez to państwo.

Tianwen-1

Źródło

You may also like...