Chiny wydrukują hydroelektrownię bez udziału ludzi; Całą pracą zajmie się AI
Chiny zamierzają zrealizować bardzo ambitny projekt związany z odnawialną energią. Chcą wydrukować w Tybecie hydroelektrownię ze 180-metrową zaporą i to bez udziału ludzi, gdyż całością prac zajmie się sztuczna inteligencja.
Chiny od paru lat realizują coraz więcej projektów związanych z czystą energią. Likwidują kopalnie węgla, inwestując w odnawialne źródła energii w postaci wiatraków, paneli słonecznych oraz hydroelektrowni. Niektóre z realizowanych projektów są szczególnie interesujące, tak jak w przypadku hydroelektrowni, która powstanie przy użyciu technologii druku 3D.
Projekt wywodzi się z laboratorium hydrotechniki i inżynierii na Uniwersytecie Tsinghua i powstał 10 lat temu. Ogólną jego ideą było zbudowanie największej drukarki 3D, która byłaby nieporównywalnie większa od modeli używanych obecnie do budowy domów. Dostępna wówczas technologia nie pozwalała na realizację tego pomysłu, ale teraz jest inaczej i Chiny zamierają go wreszcie wykonać.
Chiny wybudują hydroelektrownię przy użyciu AI
Projekt jest imponujący pod wieloma względami. Hydroelektrownia Yangqu zlokalizowana w Tybecie, będzie wyposażona w 180 metrową tamę. Ale co ważniejsze, przy jej budowie nie wezmą udziału ludzie. Tama ma być zbudowana kawałek po kawałku, przy użyciu bezzałogowych koparek, ciężarówek oraz buldożerów. Ich sterowaniem zajmie się sztuczna inteligencja.
Pomysłodawcy projektu cały plac budowy zamierzają przekształcić w gigantyczną drukarkę 3D, z dużą liczbą zautomatyzowanych maszyn, które płynnie ze sobą współpracują. Po pocięciu komputerowego modelu tamy na warstwy, SI przydzieli pracę poszczególnym robotom, które zaczną dodawać warstwy jedna po drugiej. Bezzałogowe koparki zajmą się identyfikacją i ładowaniem materiałów do floty zautomatyzowanych ciężarówek, z których część jest elektryczna.
SI opracuje również zoptymalizowaną trasę, którą będą poruszały się ciężarówki dostarczające materiały. Następnie zrobotyzowane buldożery i układarki zmienią materiały w kolejne warstwy konstrukcji zapory. W czasie realizacji projektu, SI ma nieustannie monitorować jakość całej budowy, analizując m.in., drgania gruntu oraz inne dane gromadzone przez czujniki.
Zakończenie budowy zapory Yangqu zaplanowano na 2024 rok. Gdy konstrukcja będzie już gotowa, każdego roku dostarczy około 5 mld kWh prądu. Do jego przesyłu posłuży linia energetyczna liczącą 1500 km.
Technogadżet w liczbach