Cyber ucho nadzieją na przywrócenie słuchu

Coraz więcej mówi się o możliwości drukowania protez różnych części naszego ciała, począwszy od całych dłoni, po takie elementy, jak ucho. Co więcej, nie będą to zwykłe protezy, lecz dzięki wykorzystaniu technologii, zapewnią nam dodatkowe umiejętności.

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton opracowali funkcjonalną, bioniczną protezę ucha, która jest w stanie wykrywać częstotliwości radiowe daleko poza zasięgiem ludzkiego słuchu.

Jak wyjaśnia Michael McAlipne, asystent profesora wydziału mechaniki oraz inżynierii lotniczej, będący szefem tego projektu, ucho stworzono metodą biowydruku, używając hydrożelu. Najpierw jednak wykorzystano komputerowy program, by rozbić strukturę ucha na cienkie paski i wydrukowano na drukarce z użyciem komórek cielęcia, które później utworzyły chrząstki, wzmocnione plastikiem oraz nanocząsteczkami srebra. Materiały te użyto do precyzyjnego wykonania modelu ludzkiego ucha, w które wcześniej wbudowano specjalną antenę.

Największym wyzwaniem naukowców było połączenie miękkich materiałów, czyli tkanki, z twardymi, a więc elektroniką. Bioniczne ucho ma strukturę chrząstki i posiada w sobie zwiniętą antenę. Dwa wystające z niego przewody można podłączyć do ślimaka w uchu, który z kolei może być podłączony do elektrod, albo też, podobnie jak aparat słuchowy, można je podpiąć do zakończeń nerwów słuchowych, zapewniając przywrócenie lub poprawę słuchu.

To na razie tylko teoria, ponieważ jak twierdzą naukowcy, technologia musi jeszcze przejść wiele testów, zanim będzie ją można wykorzystać u pacjenta. Jeśli interesuje Was to odkrycie i chcecie dowiedzieć się na jego temat czegoś więcej, to pełny raport z badań, znajdziecie w dzienniku Nano Letters.

Źródło: Acs.org

You may also like...