DARPA chce naprawiać satelity w kosmosie. Zajmie się tym robot
Amerykańska DARPA rozpoczęła kolejny program związany z technologią kosmiczną. Chce stworzyć robota, który będzie naprawiał satelity bezpośrednio na orbicie.
Prawdopodobnie współczesny świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nad naszymi głowami nie latały satelity. Te urządzenia mają wiele zastosowań, a najważniejszą z nich jest oczywiście transmisja sygnału telewizyjnego, a także komunikacja. Bez nich nie byłoby też GPS’u, a rolnicy oraz geologowie mieliby bardzo utrudnioną pracę.
Niestety satelity podobnie jak każde inne urządzenie elektroniczne, nie są wieczne i mogą się zepsuć. Ich naprawa zważywszy na odległość od powierzchni ziemi nie jest jednak łatwa, przez co satelity są praktycznie sprzętem jednorazowym. Gdy odmówią posłuszeństwa, pozostaje jedynie ściągnąć je z orbity i pozwolić spalić się w atmosferze. Dla ich właścicieli nie jest to dobry interes, gdyż zbudowanie satelity nie jest tanie, podobnie jak umieszczenie go na orbicie.
DARPA pracuje jednak nad nowym programem, który może to zmienić. Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obronnych Pentagonu pracuje bowiem nad kosmicznym robotem do naprawy satelitów. Do realizacji tego projektu wybrano firmę Space Logistics, będącą oddziałem koncernu zbrojeniowego Northtop Grumann, która opracuje i wykona mechanikę maszyny.
Jeśli uda się zbudować takiego robota, który będzie naprawiał satelity na orbicie, co pozwoli znacznie wydłużyć ich żywotność oraz poprawić niezawodność. Dzięki temu firmy telekomunikacyjne będą mogły zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Skorzysta na tym również armia, która nie będzie musiała się obawiać, że usterka satelity oślepi wojsko, uniemożliwiając obserwację ruchów wrogich sił.
Naturalnie nowy program jest obecnie na bardzo wczesnym etapie rozwoju, więc maszyna będzie gotowa zapewne dopiero za kilka lat. Możliwe, że wówczas nie będzie potrzebna, gdyż wiele firm pracuje nad mikrosatelitami, których koszty produkcji i wystrzelenia są na tyle niskie, że nie opłacałoby się ich naprawiać.
Technogadżet w liczbach