Domy budowane na dachach centrów handlowych

W naszym skorumpowanym kraju wystarczy mocniejszy śnieg, by waliły się dachy centrów handlowych. Tymczasem Chińczycy budują je tak solidnie, że na ich dachach mogą jeszcze wybudować domy.

Chińskie miasta są tak zatłoczone, że ciężko znaleźć nowe miejsca pod budowę prywatnych domów, więc stawia się tam przeważnie tylko drapacze chmur pnące się w górę na dziesiątki pięter. Okazuje się jednak, że nawet w centrum miasta można znaleźć całkiem sporo terenu pod budowę willi.

Chiński deweloper Jiutian Real Estate z Zhuzhou – jednego z najszybciej rozwijających się chińskich miast, wpadł na pomysł wybudowania domów, lokalizując je na dachu gigantycznego centrum handlowego. Udało mu się postawić tam cztery całkiem spore wille, do których jak donoszą media, doprowadzono też media w postaci elektryczności oraz kanalizacji.

Domy budowano w tym samym czasie, w którym powstawało samo centrum handlowe, a więc uwzględniono je w samej konstrukcji budynku i dzięki temu ich budowa była znacznie łatwiejsza, gdyż nie obciążają nadmiernie dachu całego kompleksu. Co ciekawe, udał się też wygospodarować trochę miejsca na zieleń otaczającą posiadłości, nie wspominając już o widoku z okien posiadłości.

Niestety domy nie są przeznaczone na sprzedaż, służą bowiem wyłącznie jako przestrzeń biurowa dla pracowników centrum handlowego.

Źródło: WSJ.com

You may also like...