DRM trafiło do wszystkich aplikacji w Google Play Store

Google wprowadziło zabezpieczenia DRM do swego sklepu Google Play Store. Mają one na celu autoryzację aplikacji i upewnienie się, że pochodzą z zatwierdzonego źródła.

Od pewnego czasu Google Play Store nie jest już w pełni bezpiecznym miejscem, do pobierania aplikacji na nasze smartfony. Coraz częściej pojawiają się tam bowiem zainfekowane programy, stanowiące zagrożenie dla danych. Albo takie, które podszywają się pod znane programy i mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Google oczywiście walczy z tym procederem za pomocą systemu Play Protect, jednak hakerzy są sprytni i wiele ich aplikacji potrafi omijać te zabezpieczenia.

Amerykański koncern sięgnął więc po znacznie skuteczniejsze rozwiązanie w postaci systemu DRM. Pod koniec zeszłego tygodnia, technologia została zaimplementowana do cyfrowego sklepu. Pozwoli to wzmocnić poziom zabezpieczenia platformy Apple, eliminując aplikacje stworzone do oszustw lub zawierające złośliwy kod.

Dzięki najnowszemu APK Signature Scheme, do wszystkich aplikacji dodano metadane. Pozwoli to je autoryzować, nawet jeśli nie zostały pobrane z oficjalnego sklepu koncernu. W ten sposób użytkownicy Androida zyskają pewność, że są to prawdziwe aplikacje podpisane przez Google, a nie np., podszywające się pod znane programy. Nie będą więc musieli się martwić tym, że program który właśnie zakupili, nie jest tym czego oczekiwali. Nowy system może jednak wprowadzić nieco zamieszania po stronie deweloperów, ale na razie jest zbyt wcześnie, by można było to ocenić.

Google Play Store

Źródło: Googleblog.com

You may also like...