Nowa technologia obniży koszt turbin wiatrowych. Tym samym zredukuje koszt produkowanej energii

Dzięki projektowi EcoSwing, już wkrótce znacznie spadną koszty wytwarzania energii z turbin wiatrowych. Pomoże w tym specjalna superprzewodząca taśma.

Produkcja energii elektrycznej z wiatru w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności. Jest to bowiem bardzo ekologiczny sposób produkcji prądu, który nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Zapewnia przy tym dość sporą efektywność, która już wkrótce może dodatkowo wzrosnąć. Wszystko dzięki projektowi EcoSwing, w ramach którego opracowano zupełnie nową technologię.

Wspomniana technologia to specjalna, superprzewodząca taśma, którą w ramach testów wykorzystano do zmodyfikowania jednej z turbin zainstalowanych w Danii. Dzięki niej, do zaledwie 1 kg ograniczono ilość używanych metali ziem rzadkich, wykorzystywanych w turbinach wiatrowych. Dzięki temu, koszt wytworzenia takiego generatora obniżył się z dotychczasowych 45,50 dolarów/kg do 18,70 dolarów/kg. Pozwala to nie tylko zredukować wagę całej konstrukcji, ale też jej rozmiary. W ten sposób można produkować taką samą ilość energii za pomocą turbiny o masie i wymiarach o połowę niższych od konwencjonalnych wiatraków.

Taśmę wykonano z ceramicznej warstwy nadprzewodzącej z tlenkiem miedzi oraz tlenku gadolinu, baru i miedzi. Taśmę wzmocniono stalową wstęgą oraz zabezpieczono warstwą tlenku magnezu i srebra. Chłodzenie również nie stanowi problemu, gdyż zespół wykorzystał te same chłodzenie kriogeniczne, używane w maszynach do rezonansu magnetycznego.

Nowa technologia jest na razie wciąż w fazie eksperymentalnej. Inżynierowie pracujący przy projekcie EcoSwing, myślą już jednak nad kolejnymi sprawdzianami jej efektywności. Gdy zostanie dopracowana, korzyści z jej wykorzystania będą niebagatelne. Pozwoli bowiem nie tylko obniżyć koszty farm wiatrowych, ale dzięki mniejszym turbinom, wiatraki nie będą już szpecić krajobrazu. Nie mówiąc już o tym, że znacznie zwiększy się dostępność energii odnawialnej.

Więcej szczegółów dotyczących nowego wynalazku, znajdziecie w magazynie Chemistry World.

EcoSwing

Źródło: Chemistryworld.com

You may also like...