Wyświetlacze iPhone’ów staną się oszczędniejsze

W niedalekiej przyszłości ekrany nowych iPhone’ów mogą zużywać mniej energii. Nowe patenty sugerują bowiem zastosowanie zupełnie innej technologii ich produkcji.

Rosnące rozmiary i rozdzielczość wyświetlaczy montowanych w smartfonach, powoduje powstanie nowego problemu, z którym producenci muszą sobie poradzić. Chodzi oczywiście o zużycie energii elektrycznej. Co prawda przejście na panele OLED pozwoliło nieco ją ograniczyć, ale nowa technologia nad którą pracuje Apple, może dodatkowo ją zmniejszyć.

Z raportu opublikowanego przez IHS Markit wynika, że Apple może wdrożyć nową technologię produkcji, która pozwoli wytwarzać bardziej energooszczędne ekrany. Specjaliści sądzą, że amerykański koncern zostawi technologię LTPS TFT używaną powszechnie w panelach OLED, zastępując ją technologią LPTO. Teoretycznie powinno to zredukować zużycie energii wyświetlaczy o około 5-15 procent.

Autor raportu David Hsieh twierdzi, że Apple posiada w swym portfolio łącznie trzy patenty związane z nowym rozwiązanem. Jego zdaniem firma będzie także chciała samodzielnie wdrożyć ją do użytku, zamiast współpracować z Samsungiem czy LG. Po pierwsze zyska w ten sposób większą kontrolę nad technologią oraz cenami podzespołów. Pozwoli to również lepiej dostosować ją do jej produktów.

Oczywiście jak to w przypadku wielu nowych technologii bywa, nie wiadomo kiedy Apple zdecyduje się zaimplementować nowe rozwiązanie. Firma musi bowiem na razie dopracować technologię zanim będzie można ją wdrożyć do masowej produkcji. Może to więc oznaczać, że jeszcze trzeba będzie na nią poczekać.

ekrany

Źródło: Ihsmarkit.com

You may also like...