Naukowcy opracowali elastyczny wyświetlacz mocowany na skórze
Niemieccy naukowcy opracowali niezwykły biodegradowalny i elastyczny wyświetlacz, który można montować na skórze. Być może wkrótce technologia zastąpi tradycyjne tatuaże.
Jeśli jesteście fanami filmów z gatunku fantastyki naukowej, to z pewnością w niejednej produkcji widzieliście animowane tatuaże. Wykonywanie ruchomych rysunków na skórze na razie nie jest możliwe, ale być może wkrótce pojawi się technologia, która na to pozwoli.
Elastyczny wyświetlacz mocowany na skórze
Pierwszy krok prowadzący do jej stworzenia uczynili niemieccy badacze z Karlsruhe Institute of Technology. Udało im się stworzyć biodegradowalny elastyczny wyświetlacz, który można zamontować na ludzkiej skórze. Największą zaletą tej technologii jest ograniczenie ilości elektronicznego złomu, gdyż wyświetlacz po użyciu można kompostować. Badacze są przekonani, że w połączeniu z recyklingiem, pomogłoby to zminimalizować wpływ elektronicznych odpadów na środowisko naturalne.
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, iż takie ekrany można wytwarzać przy użyciu druku atramentowego, w wydajny i niedrogi sposób. Co więcej, proces ich wytwarzania można skalować pod kątem dużej przepustowości. Innymi słowy, produkcja takich wyświetlaczy będzie bardzo tania oraz szybka, co zdecydowanie poprawi ich dostępność.
Materiały konstrukcyjne wykorzystywane w ekranach mają pochodzenie naturalne. Są także biokompatybilne oraz uszczelnione żelatyną. Dzięki temu wyświetlacz jest przyczepny i elastyczny, więc można go nosić bezpośrednio na skórze. Druk pozwala również dostosować ekran do każdego użytkownika lub skomplikowanych kształtów bez modyfikowania procesu.
Ten typu ekranów jest świetnie przystosowany do zastosowań o krótkim cyklu życia, w takich sektorach jak diagnostyka medyczna. Ekran mógłby więc pokazywać aktualną temperaturę ciała lub puls pacjenta, czy też prezentować inne parametry życiowe. Technologię można by także wykorzystać do monitorowania opakowań żywności, w przypadku których ponowne użycie nie jest dozwolone.
Badacze na razie nie są w stanie wskazać kiedy tego rodzaju wyświetlacze mogłyby pojawić się na rynku. Technologia ma jednak duży potencjał, więc można założyć, że firmy zechcą jak najszybciej wprowadzić ją do użytku.
Technogadżet w liczbach