Brightlock: zamek do drzwi otwierany światłem

Firma Brightlock pokazała w Las Vegas nietypowy elektroniczny zamek do drzwi. Produkt otwierany jest w bardzo oryginalny sposób, mianowicie lampą błyskową smartfona.

Na targach w Las Vegas mogliśmy zobaczyć wiele nowych rozwiązań z kategorii inteligentnego domu, a wśród nich było całkiem sporo zamków. Wczoraj informowałem o nowym produkcie firmy Kwikset, który można otworzyć za pomocą naszego odcisku palca. Nieco wcześniej pisałem też o zamku firmy Netatmo opracowanym dla tradycjonalistów. Sprzęt wyposażono bowiem w fizyczne klucze z NFC, które otwierają drzwi.

Jeszcze ciekawszy gadżet znalazł się na stoisku firmy Brightlock, wzbudzając duże zainteresowanie dziennikarzy. Producent pokazał swój nowy elektroniczny zamek do drzwi, który ma nietypowe rozwiązania. Zwykle takie zamki otwieramy za pomocą smartfona, kodu lub odcisku palca, lecz w tym zastosowano zupełnie inną technologię. Zamek otwieramy bowiem światłem, a dokładniej mówiąc lampą błyskową naszego smartfona.

Wykorzystano tu system LiFi, przesyłający dane za pomocą strumienia światła. Gdy lampa oświetli cylinder zamka, ten obraca się, odblokowując drzwi. Firma zapewnia, że technologia LiFi jest niezwykle bezpieczna, dlatego korzystają z niej m.in., brytyjska oraz francuska armia.

Instalacja zamka jest niezwykle prosta, gdyż posiada standardowy cylinder, a więc można nim zastąpić zwykły zamek. Wystarczy tylko kilka minut ze śrubokrętem i już mamy nowy sposób zamykania drzwi. Jego obsługa także nie stanowi problemu. Zarządzenie funkcjami odbywa się za pomocą smartfona. Możemy więc dzielić się dostępem do zamka z innymi osobami, za pośrednictwem SMS’a, emaila lub specjalnej aplikacji. Klucze oczywiście mogą być też jednorazowe lub czasowe, by np., wpuścić dostawcę, sprzątaczkę itp.

Brightlock na razie nie zdradził ile nowy zamek będzie kosztował oraz kiedy pojawi się w sprzedaży.

elektroniczny zamek do drzwi

Źródło

You may also like...