Pracownicy fabryki Apple w nietypowy sposób kradli podzespoły iPhone’ów

Zespół bezpieczeństwa Apple odkrył, że pracownicy jednej z chińskich fabryk kradli podzespoły iPhone’ów. Wykorzystywali w tym celu specjalny tunel.

iPhone to bardzo drogi sprzęt, więc kosztowne są również podzespoły z których smartfony są produkowane. Nie ma więc dużym zaskoczeniem, że z fabryk wytwarzających sprzęt dla amerykańskiego koncernu, znika wiele komponentów wynoszonych przez pracowników. Trafiają one następnie do serwisów naprawiających sprzęt, lub powstają z nich całe urządzenia, sprzedawane następnie klientom.

Zjawisko jest tak poważne, że w 2013 roku firma z Cupertino stworzyła zupełnie nowy zespół bezpieczeństwa zajmujący się tym problemem. W pewnym momencie liczył on ponad 30 osób, ale z biegiem czasu część jego zadań przekazano podwykonawcom. Zespołem zarządzają byli wojskowi oraz agenci wywiadu, którzy współpracują z zewnętrznymi audytorami, wizytującymi co tydzień chińskie fabryki i szukającymi wycieków podzespołów.

Zespół ma pełne ręce roboty, gdyż nieustannie wykrywa przypadki wynoszenia podzespołów przez pracowników fabryk. Ich kreatywność nie zna granic. Zespół wykrywał je m.in., w pudełkach chustek, sprzączkach do pasków, biustonoszach, brudnej wodzie pozostałej po myciu podłóg, metalowych wiórach pozostałych z procesu produkcji itp.

Tym razem jednak kreatywność pracowników jednej z chińskich fabryk zaskoczyła nawet doświadczonych ekspertów. Odkryli bowiem, że w jednej z fabryk zatrudnieni tam ludzie wykopali niewielki tunel w jednym z pomieszczeń. Ukryto go przemyślnie za dużą maszynerią, więc nie był widoczny. Przy jego pomocy pracownicy wynosili z fabryki wykradzione podzespoły smartfonów.

Nie wiadomo jak długo wykorzystywali tunel oraz jak wielkie straty poniósł z tego tytułu amerykański koncern. Umowa o współpracy w takich przypadkach zakłada jednak wielomilionowe kary. Można więc mieć pewność, że chińską fabrykę będzie to kosztować niemałe pieniądze. Co ciekawe takie kary nie obowiązują Foxconnu, który jest głównym dostawcą podzespołów dla amerykańskiej firmy.

chińskich fabryk

Źródło: Theinformation.com

You may also like...