Z Play Store znikają rosyjskie aplikacje. Wykorzystywano je do szpiegowania

Z Play Store usunięto kolejne aplikacje zagrażające użytkownikom. Koncern wyrzucił z niego siedem rosyjskich programów wykorzystywanych do szpiegowania.

Google stara bardzo sprawnie reagować na próby naruszania regulaminu sklepu Google Play Store. Jeśli więc jakaś aplikacja działa niezgodnie z przeznaczeniem, producent musi liczyć się z jej usunięciem. Nie zawsze firmie udaje się wyrzucić ze swego sklepu niepożądany element. Całkiem niedawno okazało się bowiem, że ponad 2 tys. aplikacji może stanowić zagrożenie dla użytkowników.

Tym razem jednak amerykańska firma zadziałała bardzo sprawnie. Jak donoszą specjaliści z Avasta, we wtorek i środę koncern usunął ze swego sklepu łącznie siedem aplikacji. Wszystkie były dziełem rosyjskiego dewelopera, a służyły do szpiegowania. Za ich pomocą użytkownik mógł prześladować dzieci, partnera, pracowników itp., bez ich zgody oraz pozwolenia.

Wszystkie aplikacje miały łącznie na koncie około 130 tys. pobrań. Najbardziej popularnymi były programy SMS Tracker oraz Spy Tracker, a każdą z nich użytkownicy Androida pobrali po 50 tys. razy. Reszta usuniętych aplikacji to: Employee Work Spy, Phone Cell Tracker, Mobile Tracking, Spy Kids Tracker i Track Employees Check Work Phone Online Spy Free.

Jak wyjaśnia Avast, aplikacje po zainstalowaniu na telefonie ofiary, usuwały wszelkie ślady swego istnienia łącznie z ikoną. Jeśli więc użytkownik nie kontrolował procesów działających w tle, nie wiedział że jest szpiegowany. Aplikacje dostarczała stalkerowi m.in., adres email ofiary, historię wiadomości tekstowych, lokalizację, kontakty oraz spis połączeń. Poważnie narażały więc jego prywatność, a także bezpieczeństwo.

Choć Google usunęło wspomniane programy z Play Store, to możemy być pewni, że problem nie zniknął. Nie wiadomo bowiem ile podobnych aplikacji znajduje się w sklepie, których jeszcze nie wykryto.

Play Store

Źródło: Avast.com

You may also like...