Facebook zapłaci 5 mld dolarów kary za naruszanie prywatności

Amerykańskie FTC nałożyło na portal Facebook gigantyczną karę w wysokości 5 mld dolarów. Sprawa dotyczy naruszania przez niego prywatności użytkowników.

Facebook w ostatnim czasie był zamieszany w wiele afer związanych z naruszaniem prywatności milionów swych użytkowników. Jedną z najgłośniejszych był oczywiście skandal z Cambridge Analytica, który dotyczył ponad 87 mln osób z całego świata. Nielegalnie wykorzystano wówczas dane użytkowników serwisu społecznościowego, by przewidzieć wyniki prezydenckich wyborów w USA w 2016 roku.

Innym razem firma przypadkowo zapisała kontakty 1,5 mln użytkowników z ich poczty. Jeszcze wcześniej niewłaściwie przechowywał hasła użytkowników, do których dostęp mieli pracownicy portali. A jakby tego było mało, dane pół miliarda użytkowników przechowywano na publicznie dostępnych serwerach.

Nagromadzenie wpadek portalu sprawiło, że zainteresowała się nim amerykańska Federalna Komisja Handlu, która wszczęła śledztwo. Media właśnie donoszą o zakończeniu działań, które z pewnością nie spodoba się Markowi Zuckerbergowi. W ramach ugody, portal będzie musiał bowiem zapłacić aż 5 mld dolarów grzywny i jest to najwyższa kara nałożona kiedykolwiek przez FTC.

Ugoda nakłada na amerykańską firmę także podjęcie działań w celu lepszej ochrony prywatności użytkowników. Nie wiemy jednak dokładnie o jakie działania chodzi, gdyż portal na razie odmawia komentarzy w tej sprawie.

Kara w wysokości 5 mld dolarów raczej nie będzie dla portalu mocno odczuwalna. Tylko w ostatnim kwartale jego zyski wyniosły bowiem 5 mld dolarów.

Facebook

Źródło: Marketscreener.com

You may also like...