Facebook po raz kolejny naraził prywatność użytkowników

Facebook zalicza kolejne wpadki związane z prywatnością swych użytkowników. Dane milionów osób były bowiem powszechnie dostępne w bibliotekach Amazon S3.

W ostatnim czasie Facebook ma coraz większe problemy z ochroną prywatności swych użytkowników, którzy mogą być przez to narażeni na poważne kłopoty. Najbardziej jaskrawym przykładem tych problemów jest skandal z Cambridge Analytica, ale okazuje się, że praktycznie co chwila wyciekają dane osób posiadających tam konta.

Bloomberg opisuje kolejną wpadkę, kiedy to dwie zewnętrzne aplikacje portalu, naraziły prywatność ogromnej ilości użytkowników. Ich dane były bowiem publicznie dostępne w bibliotekach Amazon S3. Na razie trudno ocenić ile dokładnie użytkowników zostało poszkodowanych, ale może chodzić o miliony osób.

Jako pierwsza dane naraziła Cultura Colective, medialna firma z Meksyku. Zebrała bowiem 540 mln rekordów użytkowników zawarte w bazie danych liczącej 146 GB. Zawierała ona praktycznie wszystko, począwszy od komentarzy i lajków, poprzez nazwy kont, a kończąc na identyfikatorach portalu.

Drugim przypadek związany jest ze zintegrowaną z portalem aplikacją At the Pool, która w Amazon S3, w pliku tekstowym umieściła dane 22 tys. użytkowników serwisu. Wiemy, że znajdowały się tam m.in., hasła do wspomnianej aplikacji, co może stanowić poważny problem. Jeśli bowiem ktoś używał tego samego hasła do aplikacji oraz konta na Facebooku, to każdy mógł się do niego dostać. A wiemy, że jest to bardzo powszechna praktyka.

Dane przechowywane w Amazon S3 były dostępne praktycznie dla każdego przez dłuższy czas. Dopiero gdy dziennikarze Bloomberga skontaktowali się z portalem informując go o problemie, ten zajął się ich zabezpieczeniem. To jednak nie stawia amerykańskiej firmy w najlepszym świetle.

Tym bardziej że, nie jest to jej pierwsza tego typu wpadka i w przeszłości parokrotnie naraziła prywatność swych użytkowników. Zaledwie kilka dni temu media informowały, że hasła milionów użytkowników były powszechnie dostępne dla 20 tys. pracowników portalu.

Facebook

Źródło: Bloomberg.com

You may also like...