Facebook wkrótce zamknie na dobre swój darmowy VPN

Facebook podjął decyzje o zamknięciu darmowego VPN’a Onavo. Okazało się bowiem, że aplikacja narusza prywatność użytkowników, śledząc ich aktywność w globalnej sieci.

Aplikacje oferujące dostęp do VPN’ów, stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Użytkownicy chętnie z nich korzystają, gdyż zapewniają im anonimowość korzystania z sieci. Posiadacze sprzętu na platformie iOS, mogą np., korzystać z aplikacji ProtonVPN, a stosunkowo niedawno taką funkcję użytkownikom Androida udostępniła Opera.

Facebook niedawno również chciał zaistnieć na tym polu i w zeszłym roku udostępnił swym użytkownikom darmowy VPN o nazwie Onavo. Problem w tym, że funkcjonalność aplikacji była zupełnie inna od tej jaką zasadniczo powinien mieć VPN. Zamiast chronić prywatność użytkowników, śledziła ich aktywność w sieci. Z tego też powodu latem usunięto program z App Store, gdyż naruszał politykę Apple dotyczącą gromadzenia danych.

Gdy media nagłośniły sprawę, Facebook ogłosił, że zamknie aplikację. Na razie wyłączył funkcję zbierania danych, więc Onavo funkcjonuje obecnie jak typowy VPN. Wkrótce jednak narzędzie zostanie całkowicie wyłączone, co akurat nie powinno być zaskoczeniem. W końcu nikt nie chce używać aplikacji, która śledzi go, zamiast go chronić.

Onavo

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...