To już koniec marzeń Facebooka o własnej kryptowalucie?

Facebook uprzedza inwestorów, że jego kryptowaluta Libra może nigdy nie pojawić się na rynku. Ludzie nie ufają bowiem firmie, która regularnie narusza ich prywatność.

W połowie czerwca Facebook oficjalnie zapowiedział swą własną kryptowalutę o nazwie Libra. Portal zapewniał, że będą ją wspierały poważne instytucje finansowe, więc użytkownicy nie muszą martwić się wahaniami kursu czy też bezpieczeństwem użytkowania. Zapewniał też, że nowy środek płatniczy znacznie ułatwi przeprowadzanie transakcji, szczególnie w przypadku osób, które nie posiadają kart płatniczych.

Pomysł firmy od razu wzbudził duże kontrowersje. Kryptowaluty obawia się bowiem Komitet ds. Usług Finansowych, według którego mogła stanowić duże zagrożenie dla rynków finansowych i bezpieczeństwa narodowego. Pojawiły się też głosy, że może służyć do finansowania terroryzmu oraz nielegalnych działalności. Później okazało się, że sami użytkownicy nie chcą korzystać z Libra. Badanie przeprowadzone przez komunikator Viber wykazało dużą niechęć do nowego pomysłu. Jedynie niewielka część respondentów była zainteresowana korzystaniem z kryptowaluty.

Możliwe, że opór ze strony klientów oraz obawy rządów sprawiły, że Facebook wycofa się z pomysłu i Libra nigdy nie trafi na rynek. Tak sugeruje najnowszy dokument złożony w Komisji Giełd i Papierów Wartościowych. Możemy w nim przeczytać, że akceptacja rynku podlega znacznej niepewności. W związku z tym firma nie może zagwarantować, że Libra oraz powiązane z nią produkty i usługi zostaną udostępnione.

Według ostatnich informacji Facebook planował udostępnić kryptowalutę w pierwszej połowie przyszłego roku. Jest więc spora szansa na to, że może się jeszcze pojawić. Portal uprzedza jednak, że sprawy mogą ulec zmianie.

Libra

Źródło: CNBC.com

You may also like...