Facebook zachęca użytkowników do sprzedaży ich prywatności

Zwykle użytkownicy portalu Facebook sami dają mu dostęp do swej prywatności. Tym razem firma chce im za to zapłacić, namawiając do instalacji aplikacji VPN.

Nie jest żadną tajemnicą, że Facebook gromadzi całą masę informacji dotyczących użytkowników. Można więc powiedzieć, że sami oddajemy portalowi naszą prywatność, pozwalając wykorzystywać ją do różnych celów. Tym razem firma chce jednak za nią zapłacić, co może oznaczać, że zamierza zebrać jeszcze więcej informacji na nasz temat.

W ramach Projektu Atlas, firma zachęca użytkowników Androida oraz iOS do zainstalowania na swych smartfonach aplikacji do VPN. Teoretycznie są to narzędzia, które mają chronić prywatność użytkowników, zapewniając anonimowość surfowania w sieci. W tym wypadku jest jednak inaczej. Aplikacja zbiera bowiem dane na temat aplikacji zainstalowanych w pamięci sprzętu oraz aktywności w sieci. To nie wszystko, gdyż chce również dostępu do prywatnych wiadomości z innych aplikacji, filmów, udostępnianych zdjęć, emaili itp. Innymi słowy potrzebuje wszystkich danych, które można powiązać z Facebookiem.

Firma twierdzi, że nie będzie magazynować wszystkich gromadzonych danych, ale w ostatnim czasie portal nie jest szczególnie godny zaufania. Dlatego u wielu osób z pewnością zapaliło się już światełko alarmowe. Firma zapewnia również, że informacje są potrzebne wyłącznie do celów badawczych. Pomogą jej zrozumieć w jaki sposób ludzie korzystają ze swych telefonów oraz innych usług.

Jak wspomniałem, firma zamierza płacić użytkownikom za ich prywatność. Każdy uczestnik Projektu Atlas, za używanie aplikacji może otrzymać 20 dolarów miesięcznie.

Facebook

Źródło: Techcrunch.com

You may also like...