Facebook zapłacił podatek mniejszy niż zwykły pracownik
Ciekawe kiedy rządy poszczególnych państw wezmą się za wielkie koncerny, wyprowadzające pieniądze do rajów podatkowych i skutecznie unikające płacenia podatków. Przykładów nie trzeba daleko szukać, w Wielkiej Brytanii Facebook zapłacił podatek od firm niższy niż płaci przeciętny pracownik.
Nikt nie lubi płacić podatków, gdyż wiele osób uważa, że rząd marnotrawi jego pieniądze. Niestety jest to nieuniknione. Chyba że, jesteście właścicielem dużego, międzynarodowego koncernu, który zatrudnia armię księgowych wyspecjalizowanych w unikaniu płacenia podatków. Wówczas mając wielomiliardowe zyski, możecie płacić podatki niższe niż szary obywatel.
Brzmi absurdalnie, ale takie są niestety fakty. Portal BBC poinformował właśnie że Facebook, w ubiegłym roku zapłacił w Wielkiej Brytanii oszałamiający podatek w wysokości 4327 funtów, czyli około 25 tysięcy złotych. Podobny podatek płaci znajoma właścicielka kwiaciarni. Tyle że ona nie zarabia rocznie 2,9 mld dolarów, bo taki zysk Facebook miał w 2014 roku i było to dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.
Dla porównania przeciętny pracownik w Wielkiej Brytanii zarabia 26 500 funtów i płaci od tego 5392,80 funtów podatku. Czyli wielki koncern zapłacił podatek niższy niż zwykły, pracownik jakiejś firmy.
Nasuwa się pytanie kiedy wreszcie Europejska Komisja zajmie się dużymi koncernami i nałoży na nie takie kary, by przestało się im opłacać unikać płacenia podatków. Coś się w tej materii może dziać. Mniej więcej tydzień temu ministrowie finansów państw członkowskich zgodzili się zwiększyć wymianę informacji o podatnikach w związku ze skandalem LuxLeaks ujawnionym w zeszłym roku. Wyszło wówczas na jaw, że Luksemburg oferuje wiele przepisów podatkowych niezwykle korzystnych dla firm. Pozwalają im w znacznym stopniu obniżyć wysokość podatków poprzez transferowanie pieniędzy do tego małego państewka.
Poza tym Komisja Europejska wzięła na celownik kilka dużych koncernów, takich jak Amazon, Google oraz Starbuck. I sprawdza czy one również nie stosowały metod unikania podatków.
Źródło: BBC.co.uk
Technogadżet w liczbach