Facebook zbuduje internetowego satelitę

Facebook ma nowy plan na dostarczanie internetu dla obszarów oddalonych od miast. Firma planuje zbudowanie własnego satelity, który zajmie się tym zadaniem.

Należący do Marka Zuckerberga portal Facebook, już od kilku lat pracuje nad koncepcją dostarczania sygnału internerowego dla użytkowników spoza miast. Jeszcze do niedawna w planach firmy było zbudowanie drona, który byłby latającym przekaźnikiem sygnału. Projekt przerósł jednak możliwości amerykańskiej firmy, ale to wcale nie oznacza, że porzuca ona ten pomysł.

Wręcz przeciwnie, zamierza go przenieść na zupełnie nowy poziom. Firma potwierdziła właśnie, że opracowuje satelitę o nazwie Athena, który umieszczony na niskiej orbicie Ziemi, posłuży do przysłania sygnału internetowego. Urządzenie obsłużyć ma obszary znajdujące się z dala od miast, gdzie internet jest trudno dostępny. Szczegółów technicznych projektu nie ujawniono, jednak mówi się, że Athena będzie rywalizować z podobnymi projektami realizowanymi przez OneWeb oraz SpaceX. Satelita Facebooka będzie mieć jednak 10-krotnie większą przepustowość od internetowych satelitów Starlink opracowanych przez SpaceX.

Realizacja projektu rozpocznie się już na początku przyszłego roku. Nie wiemy jednak w jakich rejonach świata nowa usługa będzie najpierw dostępna, a także ile kosztować będzie abonament.

Facebook

Źródło: Cnet.com

You may also like...