Fałszywki Fortnite zagrożeniem dla Androida

Hakerzy wykorzystują popularność Fortnite i podsuwają użytkownikom Androida fałszywki tej gry. Mogą one jednak stanowić spore zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Popularna produkcja Epic Games, która zdobyła już 125 mln graczy, w kwietniu ukazała się na platformę iOS, gdzie odniosła spory sukces. Z najnowszych danych wynika, że w ciągu trzech miesięcy od premiery zarobiła 100 mln dolarów. Miliony osób oczekują teraz debiutu wersji na Androida, która jednakże nie ma jeszcze ustalonej oficjalnej daty premiery.

Fakt ten wykorzystują cyberprzestępcy, wprowadzając do sieci fałszywki Fortnite i zachęcając posiadaczy smartfonów do ich instalowania. Akcja przestępców wygląda na całkiem nieźle przygotowaną. Na niektórych stronach pojawiło się już APK będące rzekomo tą grą, zaś na YouTube znaleźć można wideo poradnik objaśniający jak ją zainstalować. Dla uwiarygodnienia poradnika, pod filmem umieszczono także fałszywe komentarze zapewniające, że wszystko działa idealnie.

Po zainstalowaniu aplikacji, na ekranie pojawia się wyglądająca normalnie ikona ładowania gry, którą faktycznie zerżnięto z wersji na iOS. Gdy już się załaduje, zaczyna robić się dziwnie. Gra prosi użytkownika o mobilną weryfikację, a kliknięcie OK w wyskakującym okienku przenosi go na internetową stronę. Następnie użytkownik proszony jest o pobranie kolejnej aplikacji, która ma dokonać tejże weryfikacji.

Oczywiście jak można się domyśleć, gra się nie uruchomi, bo zwyczajnie jej nie ma. Za to zainstalujemy sobie na smartfonie złośliwe oprogramowanie, które może narobić wiele szkód.

Fortnite

Źródło: Mashable.com

You may also like...