Firefox lepiej ochroni przed śledzeniem w sieci i kopaniem kryptowaluty

Mozilla wciąż wzbogaca funkcje ochrony przeglądarki Firefox. Obecnie testowane są systemy ochrony przed śledzeniem i kopaniem kryptowaluty.

W internecie coraz trudniej o anonimowość, gdyż wiele firm posiada już narzędzia umożliwiające śledzenie użytkowników nawet gdy wyczyszczą cookies. Systemy zapisują bowiem całą konfigurację komputera, tworząc coś w rodzaju wirtualnego odcisku palca. W ten sposób można dość dokładnie śledzić obecność użytkownika w internetowej sieci. Takie rozwiązania są chętnie wykorzystywane przez agencje reklamowe, które mogą znacznie efektywniej budować profil użytkownika, zwiększając tym samym skuteczność oferowanych mu reklam.

Kolejnym problemem jest wykorzystywanie komputera internauty do kopania kryptowaluty, za pomocą specjalnych skryptów takich jak CoinHive. Jest to proceder, który wbrew pozorom wcale nie stracił na popularności, choć strony nieco bardziej się z tym ukrywają. Dla użytkownika nie jest to jednak przyjemne, gdyż znacznie obciąża komputer, utrudniając przeglądanie stron.

Z tymi dwoma problemami wkrótce poradzi sobie przeglądarka Firefox. Mozilla aktualnie testuje bowiem nowe rozwiązania, dzięki którym przeglądarka ochroni użytkowników zarówno przed śledzeniem, jak i przekształceniem jego maszyny w koparkę kryptowalut. Obie funkcje są obecnie dostępne w najnowszej wersji beta tego oprogramowania. Standardowo pozostają jednak wyłączone, więc użytkownik musi je ręcznie aktywować.

Mozilla zapewnia, że wspomniane funkcje trafią do użytkowników wraz z jedną z nadchodzących aktualizacji przeglądarki. Firma nie zdradza jednak kiedy dokładnie można się ich spodziewać.

Firefox

Źródło: Thenextweb.com

You may also like...