Framework Laptop już w sprzedaży. Pierwszy laptop z możliwością modernizacji

Do pierwszych klientów dotarł właśnie Framework Laptop, pierwszy laptop z możliwością modernizacji. Można w nim wymienić wiele podzespołów, co znacznie podnosi użyteczność sprzętu.

Laptop to niewątpliwie bardzo użyteczny sprzęt, gdyż dzięki zajmuje niewiele miejsca i można na nim pracować lub bawić się praktycznie w dowolnym miejscu. Ma on jednak dość istotną wadę, która poważnie ogranicza jego funkcjonalność. W przeciwieństwie do desktopa, nie oferuje praktycznie żadnej możliwości modernizacji.

W komputerze stacjonarnym wymienimy praktycznie wszystko, a więc płytę główną, procesor, pamięć RAM, kartę graficzną, karę muzyczną itp. Możemy w ten sposób zmodernizować starszy sprzęt, dostosowując go do wymagań współczesnych programów.

Framework Laptop nie potrzebuje serwisu

W przypadku laptopów taka modernizacja nie jest możliwa, gdyż jedyne co możemy zrobić to ewentualnie wymienić RAM oraz dysk twardy. I często potrzebny jest do tego serwis producenta, który słono sobie za to liczy, gdyż samodzielnie tego nie zrobimy. Z tego powodu laptopy trzeba wymieniać dość często, bo starzeją się w szybkim tempie i po paru latach mogą nie dawać sobie rady z nowymi programami.

Framework Laptop może być rozwiązaniem tego problemu. Zapowiedziany w lutym bieżącego roku projekt jest laptopem oferującym możliwość pełnej modernizacji wszystkich jego podzespołów. Jego wewnętrznych komponentów nie są przylutowano, lecz zamontowano w specjalnych gniazdach, więc bardzo łatwo je wymienić. Co prawda nie dotyczy to procesora, który nadal jest wlutowany, ale płytę główną zaprojektowano jako wymienną. Można ją więc zastąpić nowym modelem razem z CPU.

Dostosuj sprzęt do swych potrzeb

Framework Laptop

Laptop posiada cztery zatoki na karty rozszerzeń, które pozwalają dopasować konfigurację do określonych potrzeb. Można też spersonalizować konfigurację wszystkich portów, mając do wyboru moduły USB-C, USB-A, HDMI, DisplayPort oraz MicroSD.

Framework Laptop

To oczywiście nie wszystkie podzespoły, które w tym sprzęcie można wymienić. Da się to zrobić m.in., z klawiaturą, baterią, wyświetlaczem oraz innymi elementami, co zdecydowanie ułatwia naprawę laptopa w przypadku jego awarii. Nie będziemy musieli zanosić sprzętu do serwisu i pokrywać kosztów naprawy często wyższych niż wartość komputera. Wystarczy tylko zakupić uszkodzony element i samodzielnie go wymienić.

Przedsprzedaż Framework Laptop ruszyła w maju, a teraz pierwsze egzemplarze dotarły do swych nabywców. Nie wiemy na razie ile sztuk laptopów dotąd sprzedano. Firma zdradza jedynie, że cała pierwsza partia maszyn przeznaczonych na lipiec już się wyprzedała. Pozostało jedynie kilka egzemplarzy z drugiej partii na sierpień.

Produkt kosztuje 999 dolarów w wersji fabrycznie zmontowanej, ale można też zakupić wariant do samodzielnego montażu w cenie 749 dolarów. Ten wariant nie zawiera jednak dysku, systemu, pamięci, karty WiFi oraz zasilacza.

Źródło

You may also like...