Francja zakaże używania smartfonów w szkołach

Francuski rząd dość ma uczniów wlepiających wzrok w ekrany swych smartfonów podczas lekcji. Wprowadzi więc zakaz ich używania w szkołach.

Współczesny uczeń wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wielu z nich posiada bowiem urządzenia mobilne. I zamiast skupiać się na tym co mówi nauczyciel, wlepiają wzrok w ekrany swych smartfonów.

To oczywiście rzutuje na ocenach uczniów, jednak skłonienie ich skupienia swej uwagi na lekcji, bywa bardzo trudne i czasem trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki. Tak właśnie postąpił francuski rząd, który zapowiedział plany wprowadzenia całkowitego zakazu używania ich w szkołach.

Zakaz obejmie uczniów podstawówek, gimnazjów oraz liceów. Oczywiście uczeń będzie mógł przynieść do szkoły telefon, aby być w kontakcie z rodzicami, jednak nie może z niego korzystać na terenie placówki. Dotyczy to nie tylko klas lekcyjnych, ale też przerw. Chyba, że pojawi się jakaś sytuacja awaryjna.

Zakaz wejdzie w życie dopiero od przyszłego roku szkolnego, a więc zostanie wprowadzony we wrześniu 2015 roku i dotyczyć ma wszystkich uczniów poniżej 15 roku życia. Warto dodać, że już wcześniej niektóre szkoły wprowadziły podobny zakaz na własną rękę, jednak teraz będzie on obowiązywać na terenie całego kraju.

Pojawia się jednak pytanie, na ile będzie skuteczny. Młodzież ciężko jest bowiem przekonać do zrobienia czegoś, czego nie chce. A już próba egzekwowania zakazów, to prawdziwa droga przez mękę.

smartfonów

Źródło: Theguardian.com

You may also like...