Grafen otworzy drogę dla składanych smartfonów

Naukowcy z Uniwersytetu Exeter pracują nad nowym systemem magazynowania danych który mógłby zastąpić pamięć flash. Technologia oparta na grafenie pozwoli tworzyć elastyczne moduły pamięci, które mogłyby otworzyć drogę do składanych smartfonów.

Kilka dni temu informowałem, że składane smartfony Samsunga nie pojawią się w sprzedaży wcześniej jak w 2019 roku. Wprawdzie koreański gigant posiada już odpowiednie ekrany do takich urządzeń, ale reszta podzespołów nie jest jeszcze dopasowana do tej koncepcji.

Być może niebawem się to zmieni, gdyż badacze z Uniwersytetu Exeter pracują nad nowym systemem magazynowania danych, wykonanym z najbardziej wszechstronnego obecnie materiału, jakim jest grafen. Ich koncepcja zakłada stworzenie elastycznej pamięci, która zastąpiłaby dotychczas używaną pamięć flash.

Ich nowy materiał wykonywany jest z połączenia tlenku grafenu oraz tlenku tytanu i jest znacznie tańszy od kości flash. Co więcej, jest od nich również szybszy, gdyż odczyt i zapis danych zajmują tylko 5 nanosekund. Jego zaletą są również małe rozmiary, ponieważ moduł pamięci ma tylko 50 nm długości i 8 nm grubości.

Grafen to najbardziej niezwykły materiał stworzony przez człowieka. Jego warstwa ma tylko jeden atom grubości, a mimo to jest bardzo wytrzymały. Znakomicie przewodzi też prąd, więc świetnie nadaje się do produkcji elektroniki. Grafen przewodzi elektrony lepiej niż krzem i może je przesyłać z prędkością 1000 km/s, czyli 30-krotnie szybciej niż wspominany krzem.

Być może wkrótce grafen zacznie być stosowany również w smartfonach. Samsung ma już kilka patentów wykorzystujących ten materiał w elektronice. Więcej informacji na temat badań naukowców z Exeter znajdziecie na tej stronie.

Grafen

Źródło: Acs.org

You may also like...