Hakerzy mogą zaatakować sprzęt Apple przez Bluetooth

Eksperci ds. bezpieczeństwa twierdzą, że urządzenia Apple mogą być wrażliwe na ataki za pomocą technologii Bluetooth. Dotyczy to przede wszystkim starszych modeli.

Od początku Apple szczyciło się tym, że jego smartfony są doskonale zabezpieczone przed hakerami. Gdy jednak sprzęt zyskał na popularności i wzbudził zainteresowanie cyberprzestępców, okazało się że wcale nie jest tak bezpieczny. Co jakiś czas pojawiają się bowiem doniesienia o lukach w zabezpieczeniach, otwierających furtkę do naszych wrażliwych danych.

Według najnowszych informacji, sprzęt firmy z Cupertino może być podatny na ataki dokonywane za pomocą technologii Bluetooth. Tak bowiem sugeruje artykuł zatytułowany “BIAS: Bluetooth Impersonation AttackS“. Eksperci odkryli bowiem, że wiele produktów Apple jest wrażliwych na tego typu działania, które mogą stanowić spore zagrożenie dla prywatności.

Atak opiera się na podszyciu się pod zaufane urządzenie Bluetooth, z którym sprzęt wcześniej się łączył. Nasze smartfony często bowiem parują się z głośnikami, słuchawkami, czy też smartwatchami. Haker może więc podszyć się pod jedno z tych urządzeń, co dla osoby dysponującej odpowiednią wiedzą wcale nie jest trudne. Do tego zadania wystarczy bowiem odpowiednio przygotowany Raspberry Pi. Użytkownik nie będzie miał pojęcia, że nie łączy się z zaufanym urządzeniem, lecz z zupełnie innym sprzętem, który uzyska dostęp do telefonu.

Dobrą wiadomością jest to, że najnowsze modele sprzętu Apple nie są podatne na ten atak. Sprawa dotyczy więc nieco starszych urządzeń, takich jak iPhone 8 lub wcześniejszych modeli. Podatne są na niego także iPady z 2018 roku, jak również MacBooki Pro z 2018 roku lub starsze.

Niestety na tę chwilę jedyną metodą ochrony przed atakiem, jest po prostu wyłączenie Bluetooth, gdy z niego nie korzystamy. Dobrą wiadomością jest to, iż atakujący musi znajdować się w dość bliskiej odległości. Jesteśmy więc narażeni przede wszystkim w miejscach, gdzie znajduje się dużo ludzi, np., centrach handlowych, terminalach lotnisk, stadionach itp. Tam najlepiej wyłączać połączenie Bluetooth.

Apple

Źródło

You may also like...