HMD Global chce większej niezależności od Nokii i zapowiada własną markę

Fińska firma HMD Global dość ma już produkcji sprzętu pod szyldem Nokii. Przedsiębiorstwo planuje stworzenie własnej marki, pod szyldem której będzie oferowało smartfony.

HMD Global to przedsiębiorstwo założone przez byłych pracowników Nokii, które od paru lat zajmuje się produkcją smartfonów na licencji fińskiego giganta. Biznes ten idzie jednak średnio, gdyż pomimo bogatej oferty modeli, całkiem przystępnych cen oraz niezłego wsparcia, produkty wzbudzają umiarkowane zainteresowanie. Na tle konkurencji ich sprzedaż jest znikoma, więc firma zaczyna zastanawiać się, czy to ma sens, gdyż bazowanie na sentymencie do Nokii nie przynosi spodziewanych efektów.

HMD Global chce produkować smartfony pod własną marką

Szefostwo firmy poinformowało więc o planach stworzenia własnej marki, która będzie produkowała smartfony. Oczywiście nie oznacza to porzucenie Nokii, gdyż urządzenia na licencji fińskiego giganta nadal mają być produkowane. Nie będzie to jednak jedyny produkt
oferowany przez HMD Global.

Własna marka zapewni firmie nie tylko świeży start. Ale również większą niezależność i swobodę, której nie będą już ograniczały warunki korzystania z licencji. HMD Global twierdzi, że do prac na nowym sprzętem zaprosi wiele firm z branży mobilnej. A przy projektowaniu urządzenia, wykorzysta zdobywane przez lata doświadczenie, zaś w jego sprzedaży pomoże rozbudowana światowa sieć dystrybucji.

W początkowej fazie rozwoju nowej marki, głównym rynkiem zbytu jej produktów będzie Europa, ponieważ firma ma w tym regionie silną pozycję. Na inne rynki przyjdzie czas w późniejszym terminie,

Na ten moment HMD Global nie podało nazwy pierwszego smartfona oferowano pod własnym szyldem, ani także szczegółów jego specyfikacji. Nie wiadomo także kiedy możemy spodziewać się go w sprzedaży. Prezes firmy sugeruje jednak, że urządzenie nie będzie adresowane do osób, które kupują smartfony Nokii. To może oznaczać, iż chodzi o lepiej wyposażone modele, ze znacznie wyższej półki cenowej. Dopóki jednak producent nie zdradzi wszystkich szczegółów, możemy jedynie spekulować co zaoferują nowe telefony.

Dodam, że najnowszym smartfonem w ofercie HMD Global jest obecnie Nokia G42 5G, która niedawno pojawiła się na rynku. Ten budżetowy sprzęt ma na pokładzie ośmiordzeniowego Snapragona 480+ 5G z 4/6 GB RAM oraz 128 GB pamięci użytkowej. Smartfon posiada również 6,56” wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 720 x 1512 pikseli oraz 90 Hz odświeżaniu.

Do fotografowania służą natomiast trzy aparaty z 50 MP głównym czujnikiem oraz dwoma 2 MP sensorami, który nagrywa wideo w 1080p. 8 MP czujnik z przodu pozwoli zrobić selfie, zaś 5000 mAh bateria Li-Po, zapewni przyzwoity czas pracy. Sprzęt na europejskich rynkach kosztuje 276 euro.

HMD Global
Źródło: HMD Global

You may also like...