Huawei stworzyło najpotężniejszy procesor sztucznej inteligencji

Koncern Huawei zaprezentował zupełnie nowy układ Ascend 910. Jest to najpotężniejszy procesor sztucznej inteligencji. Firma pokazała też owy framework AI o nazwie MindSpore.

Czy tego chcemy czy nie, sztuczna inteligencja będzie z roku na rok zwiększać obecność w naszym życiu. Już teraz można ją spotkać w wielu branżach, począwszy od komputerów, poprzez smartfony, a kończąc na samochodach. Za kilka lat jej zastosowanie będzie jeszcze szersze, więc koncerny technologiczne pracują nad osprzętem umożliwiającym jej coraz bardziej efektywne funkcjonowanie.

Jedną z firm stawiających na AI jest koncern Huawei, który właśnie zaprezentował Ascend 910, najpotężniejszy procesor do tego typu zastosowań. Firma pokazała również obsługującą sztuczną inteligencję platformę obliczeniową o nazwie MindSpore. Nowy układ znacznie wyprzedza oczekiwania chińskich inżynierów w kwestii osiągów. Jego wydajność dla operacji zmiennoprzecinkowych (FP16) wynosi 256 TeraFLOPSS. Natomiast w przypadku obliczeń na liczbach całkowitych (INT8), wzrasta do 512 TeraFLOPS. Mimo tak dużej wydajności, układ jest stosunkowo oszczędny, gdyż jego maksymalny pobór mocy wynosi jedynie 300 W. Jest to więc mniej niż planowane 350 W.

Ascend 910 służy do trenowania modeli AI, a w porównaniu do standardowych sieci neuronowych jak ResNet-50, jego wydajność jest ponad dwukrotnie większa. W połączeniu z platformą MindSpore, pozwoli to znacznie zmniejszyć czas i koszty typowych sesji treningowych, zwiększyć efektywność i podnieść adaptowalność. MindSpore na pierwszym miejscu stawia również ochronę prywatności i bezpieczeństwo. Ma także wbudowany model technologii ochrony, dający pewność, że używane modele AI są godne zaufania.

Na tym nie kończy się prezentacja wszystkich możliwości Huawei w zakresie technologii sztucznej inteligencji. Więcej tego typu produktów firma pokaże nam podczas konferencji Connect 2019, która odbędzie się w Szanghaju w drugiej połowie września.

Ascend 910

Źródło: Huawei.com

You may also like...