Huawei porzuca wsparcie Androida; firma stawia na HarmonyOS Next

Huawei przygotowuje się do całkowitego porzucenia obsługi aplikacji dla Androida. Chiński koncern stawia na własny system HarmonyOS Next.

Gdy w 2019 roku Stany Zjednoczone nałożyły na Huawei sankcje, odbierając mu dostęp do Androida oraz usług Googe, zainteresowanie smartfonami chińskiej firmy znacznie się zmniejszyło. Gigant zaczął więc szukać alternatyw, które pozwoliłyby zastąpić najpopularniejszy mobilny system operacyjny i tak powstał HarmonyOS.

Jako że platforma początkowo nie miała zbyt wielu własnych aplikacji, producent zachował wsparcie Androida. Umożliwiał dotychczas sideloading aplikacji dostępnych na ten system. Teraz przygotowuje się do wykonania kolejnego kroku i zamierza całkowicie odciąć się od systemu Google.

Z najnowszych doniesień wynika, że koncern szykuje nowy system operacyjny HarmonyOS Next. Będzie on już pozbawiony bibliotek Androida i zastąpi obecną jego wersję.

Huawei potwierdza, że HarmonyOS NEXT jest gotowy do wydania, zaś natywne aplikacje pojawią się wraz z premierą nowego systemu. Na nowej platformie nie będzie już można instalować żadnych aplikacji dla Androida i zniknie też możliwość obsługiwania kodu tego systemu. Niebawem ruszyć ma także odświeżony sklep, w którym dostępne będą aplikacje z ponad 18 kategorii. Firma zapewnia, że natywne oprogramowanie dla HarmonyOS będzie płynniejsze, inteligentniejsze i bezpieczniejsze.

Porzucenie Androida nie będzie proste. Dlatego jak informuje South China Morning Post, największe chińskie firmy technologiczne w pośpiechu zatrudniają deweloperów, by tworzyli aplikacje wspierające nową platformę. Wśród nich są m.in. gigant handlu online JD.com, producent gier NetEase oraz firma Meituan zajmująca się dostawami jedzenia.

HarmonyOS Next
Źródło: Huawei

HarmonyOS NEXT już na początku przyszłego roku pojawi się w wersji beta przeznaczonej dla deweloperów. Firma nie zdradza kiedy pojawi się finalna wersja nowego systemu, ale można założyć, że testy potrwają co najmniej kilka miesięcy.

You may also like...