Indie mogą zablokować smartfony Apple z powodu jednej aplikacji

Indyjski Urząd Regulacji Rynku Telekomunikacyjnego może sprawić, że iPhone zostanie zablokowany w Indiach. Wszystko przez nowe przepisy chroniące prywatność użytkowników.

Apple od pewnego czasu próbuje zaistnieć w Indiach, lecz na razie idzie to średnio, gdyż firma sprzedała tam dotąd stosunkowo niewiele urządzeń. Daje jej to zaledwie 2 procent tamtejszego rynku, plasując daleko za rywalami. Wkrótce jednak może co całkowicie utracić, gdyż istnieje realna groźba, że władze zablokują korzystanie z tego sprzętu w swym kraju.

Tamtejszy Urząd Regulacji Rynku Telekomunikacyjnego (TRAI), jakiś czas temu wprowadził bowiem w życie nowe przepisy. Mają one na celu ochronę prywatności użytkowników oraz blokowanie spamerskich połączeń i wiadomości tekstowych. Częścią tej polityki jest aplikacja o nazwie Do Not Disturb 2.0, która blokuje niepożądane połączenia i SMS’y od telemarketerów. TRAI wymaga od każdego operatora, by zainstalował tę aplikację na swych telefonach. Apple jednak odmawia umieszczenia jej w swym sklepie twierdząc, że narusza ona politykę prywatności.

Firma z Cupertino boksuje się w tej sprawie z TRAI już od ponad roku, stojąc uparcie na swym stanowisku. Indyjski organ postanowił więc podjąć bardziej zdecydowane działania i dał wszystkim operatorom pół roku na spełnienie tych wymogów. Po tym czasie wszystkie smartfony bez zainstalowanej aplikacji, zostaną odcięte od sieci operatorów.

Na Androida aplikacja jest już dostępna w Google Play Store, więc użytkownicy sprzętu z tym systemem nie muszą się już martwić. Jeśli jednak Apple również jej nie udostępni, to jej iPhone stanie się bezużyteczny, gdyż nie będzie można go używać.

iPhone

Źródło: Indiatoday.in

You may also like...