Inteligentna sygnalizacja uliczna przewidzi nasze ruchy

Austriaccy naukowcy opracowali inteligentne światła dla pieszych, które przewidzą ich ruchy. Włączą się same, gdy zechcemy przejść przez ulicę.

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie na wiele różnych sposobów. Niektóre z rozwiązań pojawiają się w naszych domach, ale inne mają znacznie większy zasięg, usprawniając miejską infrastrukturę. W niektórych miastach działa już m.in., sygnalizacja świetlna komunikująca się z samochodami, dzięki czemu pojazd nie musi się na skrzyżowaniu zatrzymywać. A teraz pora na światła dla pieszych, które przewidzą jego ruchy i samodzielnie włączą zielone.

Austriaccy naukowcy opracowali inteligentną sygnalizację świetlną, która dzięki wizji komputerowej przewidzi kiedy pieszy zechce przejść przez ulicę. Zainstalowane na przejściu kamery skanują zbliżających się pieszych. Gdy wykryją, że stoi we właściwej pozycji sugerującej zamiar przekroczenia przejścia, wówczas wysyłają informację do sygnalizacji, która następnie włącza zielone światło. Pomysłodawcy technologii twierdzą, że metoda ta jest około 3-4 sekundy szybsza w porównaniu do wciśnięcia przycisku.

System nie tylko wykryje gdy pieszy zechce przejść przez ulicę. Może też pomóc w stworzeniu dynamicznej sygnalizacji, która będzie wykrywała większą grupę ludzi. Wówczas przedłuży czas aktywacji zielonego światła, aby wszyscy zdążyli przejść.

Pomysłodawcy technologii mają już plan przetestowania jej w realnych warunkach. Pomoże w tym firma Günther Pincher, która zainstaluje nowoczesną sygnalizację na kilku ulicach Wiednia. Do końca 2020 roku przedsiębiorstwo zamierza zainstalować inteligentne światła w znacznie większej liczbie lokalizacji.

inteligentne światła

Źródło: Phys.org

You may also like...