Inteligentne pieluchy powiadomią gdy będą mokre
Badacze z MIT opracowali inteligentne pieluchy dla niemowląt. Wyposażone w technologię RFID same powiadomią rodzica, gdy trzeba będzie je zmienić.
Nowoczesna technologia pomaga nam na wiele różnych sposobów, a już niebawem zacznie również wspierać nas w opiece nad niemowlakami. Jak wiadomo małe dziecko nie korzysta z toalety, lecz załatwia swe potrzeby fizjologiczne w pieluchę. Nie potrafi również samodzielnie poinformować kiedy pielucha jest mokra, więc rodzic musi to regularnie sprawdzać. Jest to konieczne, gdyż mokra pielucha mogłaby zaszkodzić niemowlęciu.
Badacze z MIT opracowali jednak inteligentne pieluchy, dzięki którym rodzic nie będzie musiał regularnie sprawdzać, czy nie trzeba jej zmienić. Gadżet bowiem samodzielnie o tym poinformuje, dzięki zastosowaniu technologii RFID wysyłającej odpowiedni sygnał. Inżynierowie opracowali specjalne, jednorazowe naklejki z sensorem, które można wyrzucić razem z pieluchą. Urządzenie nie potrzebuje baterii do przesyłania sygnału. Zamiast tego wykorzystuje hydrożel, który ma zaskakujące właściwości przewodzące. W ten sposób emituje sygnał informujący o zmoczeniu pieluchy.
Inteligentne pieluchy nie są wprawdzie nowością, gdyż istnienie już kilka podobnych rozwiązań. Ich użyteczność była jednak stosunkowo niska. Jedno z nich wykorzystywało bowiem naklejki zmieniające kolor, gdy pielucha była mokra. Rodzic musiał jednak uważnie obserwować naklejkę, więc niewiele to zmieniało.
Nowy wynalazek może więc bardzo rodzicom pomóc. Tym bardziej że, nie jest szczególnie drogi. Badacze z MIT twierdzą, że koszt wyprodukowania sensora wynosi około 2 centów. Nie podniesie więc w znaczący sposób ceny takiej pieluchy.
Technogadżet w liczbach