Inteligentne zamki i kłódki nie muszą mieć baterii; zasilimy je smartfonem

Infineon Technology opracowało nową technologię, która pozwoli stworzyć inteligentne kłódki i pasywne zamki działające bez baterii. Energię dostarczy im nasz smartfon.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej inteligentnych zamków, a ostatnio pojawiają się także inteligentne kłódki, które otworzymy smartfonem. Aby te urządzenia mogły jednak funkcjonować, muszą mieć zasilanie, a więc co jakiś czas trzeba w nich ładować lub wymieniać akumulatory. Jest to pewne utrudnienie, bo gdy zapomnimy naładować baterii, możemy narobić sobie problemów.

Idealnym rozwiązaniem byłyby więc zamki, które można otworzyć smartfonem, ale nie wymagają one zasilania. Dzięki firmie Infineon Technology stworzenie takich zamków lub kłódek stanie się wkrótce możliwe. Przedsiębiorstwo opracowało bowiem nowy kontroler NFC, który nazywa się NAC1080 i jest zintegrowany z półmostkiem oraz modułami do zbierania energii. Układ umożliwia opracowywanie pasywnych inteligentnych zamków.

Inteligentne zamki zasilane smartfonem

Chip ma wbudowane funkcje bezpieczeństwa oraz 32-bitowy procesor ARM Cortex M0, który sprawdza, czy zbliżony telefon ma prawo otworzyć zamek. Najlepsze jest jednak to, że procesor nie wymaga własnego zasilania, gdyż energię do działania pobierze samodzielnie ze zbliżonego do zamka telefonu.

Producenci takich zamków lub kłódek, będą musieli we własnym zakresie zapewnić antenę, minisilnik 3V i kondensatory zastępujące akumulator. Zanim taki zamek da się otworzyć, będzie musiał zgromadzić niewielki ładunek, który zasili silnik. Potrwa to jednak tylko chwilę, więc nie wpłynie znacząco na czas otwierania zamka.

Technologia niezbyt nadaje się jednak do obsługi inteligentnych zamków wyposażonych w zasuwy. Zaprojektowano ją bowiem w taki sposób, aby mogła zamykać i otwierać przy minimalnym zużyciu energii. Co prawda szef Infineon Technology twierdzi, że technologię można zainstalować w zamku do drzwi wejściowym z pełnym ryglem. Przyznaje jednak, że w takim przypadku czas reakcji jest dłuższy. Jego zdaniem nie będzie to jednak zbyt dużym problemem, gdyż wierzy, że da się go otworzyć w dwie sekundy.

Oczywiście trzeba też pamiętać, że korzystanie z takich zamków będzie zależne od posiadanego smartfona. Infineon twierdzi, że przeprowadzonych testach popularne telefony zapewniały średnio 20 mW. Jednak siła pola NFC zależy w dużej mierze od anteny telefonu, anteny zamka oraz odległości między nimi. Firma przetestowała sprzęt takich marek jak Apple, Samsung oraz Xiaomi i wszystkie modele działały jak należy.

Na razie nie wiadomo kiedy na rynku pojawią się zamki wykorzystujące nową technologię. Infineon twierdzi jednak, że kilku klientów jest już w fazie ich projektowania i być może wprowadzi na rynek na początku przyszłego roku.

Zapraszam też do polubienia naszego profilu na Facebooku.

zamki

Źródło

You may also like...