Inteligentny biustonosz wykryje wczesną fazę raka piersi

Studenci z Politechniki Federalnej w Lozannie opracowali inteligentny biustonosz o nazwie SmartBra. Dzięki sensorom potrafi wykryć raka piersi we wczesnej fazie.

Dzięki nowoczesnej technologii już za kilka lat lekarze wcale nie będą musieli przeprowadzać wstępnej diagnozy pacjentów. Zajmą się tym inteligentne ubrania, wyposażone w zaawansowane czujniki oraz oprogramowanie wspierane sztuczną inteligencją.

Wbrew pozorom wcale nie jest to odległa przyszłość. Już teraz istnieją bowiem technologie dla sportowców, w postaci inteligentnych wkładek do butów, czy koszulek monitorujących parametry życiowe. Wkrótce dołączy do nich również inteligentny biustonosz o nazwie SmartBra.

Jest to dzieło zespołu studentów z Politechniki Federalnej w Lozannie, którzy opracowali pierwszą na świecie bieliznę ułatwiającą walkę z nowotworami. Stanik wykorzystuje technologię opracowaną przez firmę IcosaMed, która za pomocą ultradźwięków wykonuje skany echograficzne w poszukiwaniu potencjalnie rakowych komórek. Tutaj zastosowano piezoelektryczne sensory generujące fale ultradźwiękowe. Gdy wykryją podejrzaną masę komórek, wówczas stanik powiadamia o tym użytkownika, by mógł umówić się na wizytę u specjalisty.

Oczywiście największym osiągnięciem studentów była miniaturyzacja tej technologii, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczna i nie powoduje dyskomfortu.

Zespół ma nadzieję, że SmartBra pojawi się w sprzedaży już w przyszłym roku. Urządzenie szczególnie przyda się kobietom, którym udało się zwalczyć nowotwór. Dzięki niemu będą mogły monitorować swój organizm sprawdzając czy choroba nie powróciła. Badacze liczą też na to, że w przyszłości ich wynalazek będzie mógł wykrywać nie tylko raka, ale też inne choroby.

inteligentny biustonosz

Źródło

You may also like...