iOS 13.5 wprowadzi nowe funkcje związane z COVID-19

Apple jest już o krok od wypuszczenia finalnej wersji iOS 13.5. Nowa aktualizacja systemu operacyjnego przyniesie dwie istotne funkcje związane z pandemią COVID-19.

Firma Apple wypuściła właśnie tzw., golden master aktualizacji iOS 13.5. Jest to praktycznie ukończona wersja nowego oprogramowania, poprzedzająca premierę jego finalnej wersji. Dzięki temu możemy przetestować dostarczane przez nią nowe funkcje, które ułatwią korzystanie ze sprzętu podczas pandemii.

Zagrożenie ze strony koronawirusa zmusiło nas do noszenia maseczek na twarzy, co spowodowało wiele problemów. Jeden z nich dotyczy użytkowników iPhone’ów, wyposażonych przez producenta w system Face ID. Jest to technologia rozpoznawania twarzy zapewniająca użytkownikom dostęp do telefonu. Niestety wymóg noszenia maseczek sprawił, że rozwiązanie stało się całkowicie bezużyteczne. Kamera TrueDepth nie jest bowiem w stanie zeskanować twarzy i dokonać weryfikacji tożsamości.

W iOS 13.5 wprowadzono więc funkcję, która ułatwi odblokowanie sprzętu. Face ID samodzielnie wykryje gdy właściciel nosi maseczkę, a wówczas automatycznie przełączy się na odblokowanie kodem. Posiadacz iPhone’a nie będzie już musiał ręcznie przestawiać systemu dostępu w opcjach telefonu.

Drugą ważną funkcją dostarczaną przez nową aktualizację, jest powiadomienie o narażeniu. Nowe API umożliwi deweloperom tworzenie aplikacji, które pozwolą śledzić zakażonych wirusem, informujących użytkowników jeśli znajdą się w ich pobliżu. W ten sposób będzie można znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia.

System rejestrowania ekspozycji wykorzystuje Bluetooth do wymiany losowo generowanych identyfikatorów z innymi pobliskimi smartfonami. Będą one zapisywane przez 14 dni, zanim system automatycznie je usunie. Oczywiście pojawi się też wyłącznik, który całkowicie dezaktywuje system.

Warto zauważyć, że ta nowa funkcja oferuje tylko interfejsy API do rejestrowania ekspozycji. Nadal potrzebujemy więc aplikacji, która faktycznie skorzysta z tej technologii.

iOS 13.5

Źródło

You may also like...